Dakar Rallisi'nde açılış Toyota Gazoo Naser el-Attiyah yaptı

Dakar Rallisi'nde açılışı Toyota Gazoo takımından Naser el-Attiyah yaptı

Dakar Rallisi'nde açılış Toyota Gazoo Naser el-Attiyah yaptı Diğer Seriler

Dakar Rallisi'nde açılışı El-Attiyah ve Sunderland yaptı

Dakar Rallisi'nin ilk etabını, otomobil kategorisinde Katarlı Naser el-Attiyah, motosiklet kategorisinde ise Büyük Britanyalı Sam Sunderland kazandı.

Dakar Rallisi'nin ilk etabını, otomobil kategorisinde Katarlı Naser el-Attiyah, motosiklet kategorisinde ise Büyük Britanyalı Sam Sunderland kazandı.

Peru, Bolivya ve Arjantin'in ortak düzenlediği 2018 Dakar Rallisi'nin açılış etabı, Peru'nun Lima ile Pisco kentleri arasındaki, 31 kilometrelik parkurda yapıldı.

Otomobil sınıfında birinciliği, 21 dakika 51 saniyelik derecesiyle Toyota Gazoo takımından Naser el-Attiyah elde etti.

2011 ve 2015 şampiyonu el-Attiyah'ın, 25 saniye arkasındaki takım arkadaşı Bernhard ten Brinke 2'nci, 34 saniye gerisindeki Borgward takımı sürücüsü Nicolas Fuchs ise 3. oldu.

2014 şampiyonu Nani Roma 5'inci, 2009 şampiyonu Giniel de Villiers 6'ncı, son 2 yıl da dahil 7 şampiyonluğu bulunan Stephane Peterhansel 11'inci, 2010 şampiyonu Carlos Sainz da etabı 16. sırada bitirdi.

Dünya Ralli Şampiyonası'nı (WRC) 9 kez kazanan Sebastien Loeb, Peugeot takımı adına mücadele ettiği yarışın ilk etabında yaşadığı fren sorunu yüzünden liderin 5 dakika 37 saniye gerisine düştü.

Kariyerine otomobil sporlarında devam etme kararı alan Portekizli teknik direktör Andre Villas-Boas ise 32 dakika 52 saniyelik süresiyle 42'nci sıraya yerleşti.

Son şampiyon Sunderland hızlı başladı 
Motosiklet kategorisinde unvanını korumaya çalışacak Red Bull KTM takımından Sam Sunderland, 20 dakika 55 saniyede bitirdiği ilk etapta birinciliğe ulaştı.

Büyük Britanyalı sürücüyü, 33 saniye geriden Adrien van Beveren, 56 saniye geriden de Pablo Quintanilla takip etti. Zirvenin 3 dakika 21 saniye uzağında kalan 2016 şampiyonu Toby Price ise 14'üncü sırayı aldı.

Dakar Rallisi'nin 2. etabı, Peru'nun Pisco kentindeki 267 kilometrelik parkurda düzenlenecek. 14 etap sürecek Dakar Rallisi, 20 Ocak'ta Arjantin'in Cordoba kentinde son bulacak.

Kaynak : Eurosport Türkiye ve AA tarafından

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.