Pirelli: Lastikleri sezon ortasına kadar anlamak zor olacak

Mario Isola, 2018 lastiklerini sezon ortasın kadar anlamanın zor olduğunu ve bunu erken başaran takımların avantajlı olacağını söyledi.

Pirelli: Lastikleri sezon ortasına kadar anlamak zor olacak Formula1

Barcelona’daki testlerin de ilk haftası kötü hava şartlarından dolayı verimli olarak kullanılamazken, takımlar çok veri toplayamamıştı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Isola şöyle konuştu.

“Bu sezon lastikleri anlamak çok daha uzun sürebilir. Yeni sezon için yumuşak, süper yumuşak, ultra yumuşak ve hiper yumuşak lastikleri yeniden tasarladık.

“Abu Dhabi’de ve Barcelona’da takımlar lastikleri test ettiler, ama ben bunun yeterli olacağını düşünmüyorum. Özellikle hiper yumuşak lastiklerin nerelerde kullanılacağını anlamak çok önemli.

“Takımların sezon içinde lastiklerle ilgili çok sayıda veri toplaması gerekiyor. Sonuçta Abu Dhabi ve Barcelona’daki şartlar birbirinden çok farklıydı.

“Açıkçası benim tahminim sezon ortasına kadar lastiklerden tam verim alınamayacağıdır. Bunu daha erken başaran takımlar avantajlı olabilir.”

Yıldırım Karabulut

Yıldırım Karabulut / Editör

Tüm Yazıları

Yıldırım Karabulut sitemizin Motor Sporları alanında çalışan editörlerinden biri olup favori sporu Formula 1'dir. TurkF1.com'dan önceki kariyerinde görsel basın mecrasında güncel Formula 1 haberciliği tecrübesi bulunan Yıldırım Karabulut aynı zamanda Endüstri Mühendisidir.