Ricciardo: Geniş araçlar geçiş yapmayı çok zorlaştırıyor

F1’in geçiş konusundaki en başarılı isimlerinden biri olan Daniel Ricciardo, yeni değişikliklerle birlikte daha geniş olan araçların geçişi zorlaştırdığını söyledi.

Ricciardo: Geniş araçlar geçiş yapmayı çok zorlaştırıyor Formula1

Avustralya Gp’sinde geçişin çok zor olması ve yarışın da buna bağlı olarak sıkıcı şekilde gitmesinin ardından Avustralyalı pilot da bunun rahatsız edici olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ricciardo şöyle konuştu.

“Daha geniş lastikler ve araçların da genişlemesiyle birlikte piste zaten boş alanlar biraz daha azalmış oldu.

“Birini takip ederken temiz hava bulmak çok zor ve bu da özellikle bazı pistlerde geçiş açısından durumun çok daha kötüye gitmesi anlamına gelecektir.

“Artık çok daha hızlıyız ve bu hız da bizim öndeki araca atak yapmamıza engel oluyor. Tam gaz gidilen çok sayıda viraj var, bu da diğer pilotları takip etmeyi çok zorlaştırıyor.

“Burada ne istediğimize karar vermemiz gerekiyor. 1:25’li turlar yerine 1:22’li turlar atıp geçişlerin azalmasını mı yoksa, yarışlarda biraz daha yavaş olunması ama geçişin artması mı istediğimizi analiz etmeliyiz.

“Tabii ki hızlı olmak çok önemli, ama bunun bir dengesi olması lazım.”

Yıldırım Karabulut

Yıldırım Karabulut / Editör

Tüm Yazıları

Yıldırım Karabulut sitemizin Motor Sporları alanında çalışan editörlerinden biri olup favori sporu Formula 1'dir. TurkF1.com'dan önceki kariyerinde görsel basın mecrasında güncel Formula 1 haberciliği tecrübesi bulunan Yıldırım Karabulut aynı zamanda Endüstri Mühendisidir.