Türkiye Ralli Şampiyonasında Ford MotorSport fırtınası esti!

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışında Ford MotorSport Türkiye fırtınası esti!

Türkiye Ralli Şampiyonasında Ford MotorSport fırtınası esti! Diğer Seriler

   

2018 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı olan ve Eskişehir’de yapılan Rally Phrygia’da Ford MotorSport Türkiye pilotları ralliyi domine ettiler.

2018 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı ve aynı zamanda Avrupa Ralli Kupası’nın da (ERT) bir ayağı olan uluslararası Rally Phrygia 5-6 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de yapıldı.

Asfalt etaplarda yapılan rallide toplam 56 pilot kıyasıya mücadele ettiler.

Ford Motorsport Türkiye’nin çatısı altında daha önceden 3 Türkiye Ralli Şampiyonluğu & 1 Doğu Avrupa şampiyonluğu kazanan ve Rally Phrygia ile 4 yıl aradan sonra yuvaya geri dönen pilot Yağız Avcı, sezonun bu ilk rallisinde genel klasmanda ilk sırayı alarak, toplamda 6’ncı Türkiye Şampiyonluğu hedefine şimdiden göz kırptı.

Yağız Avcı bu ilk ralliyi kazanarak yeni otomobili olan uluslararası yılın motoru ödüllü EcoBoost motora sahip 4 çeker Fiesta R5 aracına ve yeni co-pilotu Onur Vatansever'e çok kısa zamanda alıştığını da gösterdi. Eskişehir’de yapılan zorlu rallide Ford Motorsport Türkiye çatısı altında 4 çeker Fiesta R5 kullanan diğer pilot Deniz Fahri ise Eskişehir rallisini genel klasmanda 3’ncü sırada bitirerek Türkiye Ralli Şampiyonası’nda iddialı olduğunu gösterdi.

İki çeker kategorisinde Ümit Can Özdemir birinci oldu

Ford Motorsport Türkiye’nin bir diğer pilotu Ümit Can Özdemir ise iki tekerlekten çekişli 1 litre Fiesta R2T ile bu zorlu ralliyi birçok dört tekerlekten çekişli otomobili arkasında bırakarak genel klasman 5'incisi ve iki çeker birincisi olarak bitirdi.

Ford Motorsport Türkiye takımı, Avrupa Kupası & Balkan Kupası’na da puan veren Eskişehir Rallisi’nde ilk 10'a 6 otomobilini sokarak kırılması zor bir rekora imza attı.

Fiesta Rally Cup da tüm hızıyla devam ediyor

Ralli tutkunlarına profesyonel bir takımın parçası olarak yarışma imkanı sunan “Fiesta Rally Cup” 2018 yılında da Türkiye Şampiyonası yarış takvimini takip ediyor.

Fiesta Rally Cup organizasyonu kapsamında Rally Phrygia – Eskişehir rallisinde 12 adet 2 çeker Fiesta R2T araç mücadele etti.

Bu yıl Fiesta Rally Cup'ı yurt dışından pilotlara da açan Ford Motorsport Türkiye, Fiesta Rally Cup mücadelesindeki çıtayı iyice yükseltti.

12 aracın start aldığı Fiesta Rally Cup’ta genç ve tecrübeli pilotlardan Ümit Can Özdemir 1 litre Fiesta R2T otomobili ile ipi göğüslerken, Bulgar pilot Georgi Geradzhiev 1.6 litre Fiesta R2 otomobiliyle ikinci oldu.

Şampiyonadaki bir diğer Türk pilot Burak Başlık da 1.6 litre Fiesta R2 otomobiliyle 3. oldu

Serdar Bostancı: “Türkiye Ralli Şampiyonası’na güzel bir başlangıç yaptık”

Ford Motorsport Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“4 yıl aradan sonra 2018 sezonu ile takıma geri dönen Yağız Avcı yeni co-pilot’u Onur Vatansever ve üstün performans, sürüş dinamiği sunan yeni aracı Fiesta R5’e hızlı bir şekilde alışıyor.

Eskişehir Ralli’sinde de ilk sırayı alarak bunu herkese gösterdi. Bu sene Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Yağız’ın podyumun en üst basamağında yer alması için tüm ekip gereken maksimum eforu göstereceğiz.

Öte yandan bir diğer R5 pilotumuz Deniz Fahri de sezonun açılış rallisindeki performansı ile yarışta ben de varım mesajını herkese verdi.

2 çeker kategorisinde ve Fiesta Rally Cup’ta mücadele eden genç pilotumuz Ümit Can Özdemir ise 2018 sezonunu kendi kategorisi yanında genel klasmanda da üst sıralarda tamamlayacağının sinyalini veriyor.

Bu vesileyle, ben de 2018’de Türkiye Ralli Şampiyonası ve Fiesta Rally Cup’ta Ford Motorsport Türkiye çatısı altında yarışan tüm ekiplere can-ı gönülden başarılar diliyorum.”

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, otomobil, Otomotiv, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, motor sporları, MOTOR, WEC, FIA,

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.