Abiteboul: F1 DNA’sını yeniden keşfetmeli

Renault patronu Cyril Abiteboul, Formula 1’in gerçek kimliğinden uzaklaştığını ve artık DNA’sına geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Abiteboul: F1 DNA’sını yeniden keşfetmeli Formula1

Son yıllarda Formula E ve dünya dayanıklılık şampiyonalarına olan ilginin arttığını belirten Fransız patron, bir şeylerin değişmesi gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Abiteboul şöyle konuştu.

“He şeyi birbirine karıştırmak F1’i eski güçlü olduğu günlere geri döndürmeyecektir.

“Motorların ömrü, lastiklerin dayanıklılığı ve benzin miktarları Formula 1 DNA’sında olması gerektiği gibi değil. Bunların artık revize edilmesi gerekiyor.

“Aerodinamik açıdan 2019’da bazı değişiklikler olacak ve bunlara saygı duyuyorum, ama bazı alanlar var ve bunlara dokunulmaması gerekiyor.

“Lastik aşınmaları gayet normal, bu olmasın diye uğraşmak anlamsız. Böyle olunca sporun önemi azalıyor veya pilotlar tam gaz yarışmak yerine benzin tasarrufu yapıyorlar. Bunlar kesinlikle F1’in DNA’sında olmayan şeyler.

“Bizim oralarda Formula 1’e uyarlanabilecek çok güzel bir söz vardı. Bozulmayan bir şeyi tamir etmeye gerek yoktur.”

Yıldırım Karabulut

Yıldırım Karabulut / Editör

Tüm Yazıları

Yıldırım Karabulut sitemizin Motor Sporları alanında çalışan editörlerinden biri olup favori sporu Formula 1'dir. TurkF1.com'dan önceki kariyerinde görsel basın mecrasında güncel Formula 1 haberciliği tecrübesi bulunan Yıldırım Karabulut aynı zamanda Endüstri Mühendisidir.