Le Mans 24 Saat'te büyük zafer Toyota'nın 1 ve 2 cilik.

Otomobil sporlarının sembol yarışı Le Mans 24 Saat'in bu seneki galibi Toyota takımı oldu.

Le Mans 24 Saat'te büyük zafer Toyota'nın 1 ve 2 cilik. Diğer Seriler

Japon otomobil üreticisi, tarihinin ilk Le Mans 24 saat galibiyetini elde ederken, Fernando Alonso da kariyerinde yeni bir sayfa açtı.

Otomobil sporlarının sembol yarışı Le Mans 24 Saat'in bu seneki galibi Toyota takımı oldu.

LMP1 kategorisinde yarışan ve pilotluğunu Fernando Alonso, Kazuki Nakajima ile Sebastien Buemi'nin üstlendiği 8 numaralı Toyota aracı, tüm rakiplerini geride bırakarak damalı bayrağı ilk sırada gördü ve 2018 Le Mans 24 Saat'in kazananı olmayı başardı.

20 yıl boyunca Le Mans'da yarışan Toyota takımı, özellikle son iki yılda kıl payı kaçırdığı zafere nihayet ulaştı.

Toyota ayrıca, Mazda'nın 1991 yılındaki galibiyetinin ardından Le Mans'da zafere ulaşan ilk Japon otomobil üreticisi oldu.

8 numaralı Toyota aracının bu galibiyeti aynı zamanda sürücülerinden biri olan Fernando Alonso için de ayrı bir öneme sahip.

Kariyerinde ilk kez Le Mans 24 Saat'te yarışan Alonso, bu zaferle birlikte otomobil sporlarının üçlü tacı olarak nitelendirilen başarıya bir adım daha yaklaştı.

Daha önce Formula 1'de Monaco Grand Prix'sini kazanan ve şimdi de Le Mans 24 Saat'te zafere ulaşan İspanyol pilotun üçlü taç yolundaki tek eksiği artık Indianapolis 500 yarışı.

Alonso bu yarışı da kazanması durumunda, 1972 yılında bunu başaran Graham Hill'in ardından otomobil sporlarının üç sembolik yarışını da kazanan tarihteki ikinci isim olacak.

Kaynak : Eurosport