Whiting: DRS’yi kullanmak pilotların seçimiydi

Charlie Whiting, Silverstone’da ilk viraj ile ikinci virajı DRS ile tam gaz geçmenin pilotların seçimi olduğunu ve onları buna zorlamadıklarını söyledi.

Whiting: DRS’yi kullanmak pilotların seçimiydi Formula1

Romain Grosjean antremanlarda DRS’yi kapatamamış ve aracın kontrolünü kaybedip büyük bir kaza yapmıştı. Yarışta ise Marcus Ericsson aynı yerde yine bariyerlere çarpmaktan kurtulamamıştı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Whiting şöyle konuştu.

“Silverstone’da ilk virajda yaşanan olaylarda pilotların DRS’yi kapamadan geldiklerini görüyoruz ve bu konuda tamamen özgürlerdi. Bu yüzden araçtaki herhangi bir karar gibi bu da onların elindeydi.

“Bazen öndeki zorlarken orayı tam gaz geçtiler, bazen ise ayaklarını gazdan çektiler. Ne yazık ki birkaç pilotun DRS ile dönmeye çalışırken kaza yaptıklarını gördük.

“Bunu yapabileceklerine inandıkları için denediler ve biz hiçbir pilotu bu konuda zorlamadık. Bu yüzden DRS eleştirilerine katılmıyorum. Herkes bu seçimi yapmakta özgürdü.

“Şunu kabul etmeliyim ki o DRS bölgesi geçişlere pek yardımcı olmadı. Amacımız orada pilotların arayı kapatması 5 ile 6.virajlar arasındaki düzlükte atak yapabilmesiydi. Yine de her şeye rağmen keyifli bir yarış oldu ve bundan dolayı mutluyuz.”

Yıldırım Karabulut

Yıldırım Karabulut / Editör

Tüm Yazıları

Yıldırım Karabulut sitemizin Motor Sporları alanında çalışan editörlerinden biri olup favori sporu Formula 1'dir. TurkF1.com'dan önceki kariyerinde görsel basın mecrasında güncel Formula 1 haberciliği tecrübesi bulunan Yıldırım Karabulut aynı zamanda Endüstri Mühendisidir.