İşte En Güçlü Mercedes-AMG GT

Uzun motor kaputu, iyice geriye doğru konumlandırılmış ön göğüs, geniş ve güçlü arka kısım. İşte bunlar, Mercedes - AMG’ye ait bir spor otomobilin orantılarıdır.

İşte En Güçlü Mercedes-AMG GT Oto-Haber

Mercedes - AMG GT 4 litrelik çift turbo beslemeli V8 AMG motor, 340 kW (462 BG) güç ve azami 600 Nm’lik tork verir iken, Mercedes - AMG GT S 375 kW (510 BG) güç ve azami 650 Nm’lik tork sağlar.

Bir spor otomobilin mükemmel performansı, ağırlığının en iyi şekilde dağılımına bağlıdır. Mercedes bunu önde ortada konumlanmış motor, son derece hafif ve burulmaya dayanıklı bir karbon tahrik mili üzerinden arka aksa oturtulmuş çift kavramalı şanzıman ile sağlamış.

Alüminyum şasiye monte edilmiş yeni 4 litrelik çift turbo beslemeli AMG V8 motor, kuru karterli yağlama ile çalışıyor. Yeni V8’in performansını arttırmak için her iki turbo besleme de motor bloğunun sıcak iç kısmında konumlandırılmış. Bu dizayn hava ve yakıt da optimize edilmiş bir taze hava yönetimi ve egzoz turbo beslemesi için mükemmel akış koşulları sağlamaktadır.

Mercedes – AMG GT 4 ‘de aracında ön tarafı, arkadan daha hafiftir.

AMG GT, 47 : 53 oranındaki bir ağırlık dağılımı ile dengeyi önemli ölçüde geriye doğru kaydırarak benzersiz kullanım ve etkileyici çeviklik sağlamış, AMG RIDE CONTROL spor süspansiyon istenildiğinde devreye girerek ve sürüş dinamiğini yeni bir boyuta taşımakta.

Çift kavramalı şanzıman, spor modunda C moduna göre % 60’a kadar daha hızlı vites değiştimek mümkün. AMG DRIVE UNIT: Yola olan doğrudan bağlantı. AMG DYNAMIC SELECT kontrol düğmesi üzerinden bir bireysel ve üç önceden ayarlanmış sürüş programı seçilebiliyor.

Her biri kendi karakterine sahip C, S ve S+. Mod  ne kadar daha sportif olursa, tepki tutumu o kadar çevik, motor devir sayısı seviyesi o kadar yüksek ve vites değiştirme süreleri o daha da kısaltılmış. Race modu Mercedes - AMG GT S’ye tutarlı bir şekilde yarış pisti performansı sağlayan yüksek performansı kullanıcısına sunuyor.

Dinamik orta konsolun odak noktasında, çarpıcı dört hava çıkışı ile gösterge paneline kadar hafif yükselme göze çarpıyor. Aşırı sportif olan devir saati, yeni bir performans sınıfına olan her atlamayı hassas şekilde sürücüsüne hissettiriyor.

AMG Performance koltukları her virajda mükemmel yan tutuş sunmakta. Parmaklarınız ile  performance direksiyon simidinin üzerinden vites değiştirme kulakçıkları ile önden çekiş sisteme güç vermek mümkün. Yüksek kalitede işlenmiş malzeme, en kaliteli deri ve karbon fiber ile mutluluk hissi için özel olarak tasarlanmış.

Arka bölümde açısı ayarlanabilen spoiler ve ek hava çıkışlarıyla çok daha agresif görünen bir tampona sahip olduğu görülebilen otomobil çok daha büyük bir difüzöre kavuşmuş. Yenilenen egzoz sistemi merkezi çıkışlara kavuşurken aracın altı tamamen düzleştirilip aktif aerodinamik parçalarla zenginleştirilmiş.

0′dan 100 km/s sürate 3.6 saniyede ulaşabilen GT R’ın maksimum süratiyse 318 km/s.