Türkiye’ye İngiltere piyangosu

İngiltere’de halk oylaması sonucunda alınan Brexit "Avrupa Birliğinden Çıkma” kararının ardından Japon üreticiler İngiltere’yi terk edebilir.

Türkiye’ye İngiltere piyangosu Oto-Haber

Almanya'dan sonra, 2.6 milyon adetlik otomobil satışıyla AB'nin ikinci büyük pazarı İngiltere'de üretim yapan otomotiv devleri, krizden çıkış formüllerini düşünmeye başladı.

Ülkede MINI, Bentley, Rolls-Royce, Aston Martin, Jaguar, Land Rover gibi İngiliz markalarının yanı sıra Toyota, Nissan ve Honda gibi markaların çok ciddi yatırımları bulunuyor.

Bu üç Japon marka İngiltere'yi Avrupa üssü gibi kullanıyor. Toyota, Auris, 4 kapı, Auris Touring Sport, Auris Hybrid ve Avensis modellerini üretiyor.

Nissan, Sunderland'de Türkiye'de sınıfının pazar olan Qashqai, Juke ve elektrikli Leaf ürünlerini bantlardan indiriyor.

Son dönemde yatırım konusunda Şekerpınar tesisi yerine Swindon'ı tercih eden Honda da Civic Hatchback, Civic Type R ile CR-V modelleriyle üretim faaliyetinde bulunuyor.

Yabancı ülke menşeili otomotiv markalarının kısa bir süre içinde olmasa da üretimlerini bir süre sonra taşıyacaklarını düşünüyor. 

Bu durum, Ada’dan çıkma ihtimalleri yüksek olan üreticilerin, Avrupa’ya yakın olan Türkiye gibi ülkelere fabrikalarını taşıması ihtimalini de ortaya çıkarıyor. 

İşçilik ve lojistik nedenler ile de şansı en fazla ülke Türkiye olarak görülmekte.

Ancak İngiltere'nin AB'den çıkış süreci 2 yılı bulacak ve ticaret anlaşmalarının neleri kapsayacağı henüz belirsizliğini korurken, önümüzdeki dönemde otomotiv yatırımlarının tehlikeye girebileceği konuşuluyor.

Yatırım konusunda uyaran ilk markalar Toyota ile Nissan oldu.

İngiltere'de ürettiği araçların yüzde 90'ını AB ülkelerine ihraç eden Toyota, yüzde 10'luk gümrük vergisinin sıkıntı yaratacağını ve karları baskılayacağını belirtiyor.

Alman Otomobil Sanayi Derneği (VDA) Başkanı Matthias Wissmann, Brexit sonrası AB ile İngiltere arasında yeniden yapılandırılacak ticaret anlaşmalarının otomotiv sektörünü sıkıntıya sokabileceğini, ülkede bulunan yan sanayi dahil 100 fabrikanın riske girebileceğinin altını çiziyor.

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.