Klima yakıt tüketimini etkiler mi!

Araçların özellikle yaz aylarında bir vazgeçilmezi olan ve verdiği konfor sebebi ile nerdeyse tüm araçlarda bulunan klimalar hem sağlık hem de ekonomik yönlerden tartışma konusudur.

Klima yakıt tüketimini etkiler mi! Oto-Haber

Araçlarda bulunan klima sistemleri açıldığında motordan güç alırlar.

Çok basit bir mantıkla motor aracı harekete geçirmek için ürettiği gücün üstüne birde klimanın çalışması için güç üretmek zorunda kalacaktır.

Bu sebeple hareket için gerekli gücü üretmek için yakılan yakıtın yanında birde klimanın çalışmasına gereken gücü üretmek için yakıt tüketecektir.

Dolayısı ile klima açıldığında aracın yakıt sarfiyatı artacaktır.

Bunun yanında klimanın kullanım şeklide etkilemektedir.

Başka bir ifade ile bu düşünce tamamen yapılan hıza, dış sıcaklığa, kullandığımız aracın tipine ve durumuna göre değişmektedir.

Bu nedenle bilinçli şekilde kullanılırsa klimanın tüketime etkisi oldukça sınırlı olabilir.

Yapılan hız ve klima ilişkisi kesin olarak vardır.

İlk yapılması gereken araca ilk defa biniyorsanız, yapmanız gereken aracın camlarını tamamen açmak, klimayı iç dolaşım konumuna ve maksimum seviyeye getirmek ve bir an önce yola koyulmaktır.

Araç içerisine girecek taze hava ile sıcak hava yer değiştirir ve bu sayede klimaya gereksiz yük binmekten kurtarır.

Bu çok önemli bir aynı zamanda tasarruf sağlayıcı bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

İkinci yapılması gereken dışardan sıcak hava alarak soğutmak yerine, içerdeki soğutulan havayı tekrar içeri vermek klimanın daha az yakıt tüketmesine sebep olacaktır.

Bir çok klimada, sıcak dış havayı alıp soğutmak yerine, sadece iç havayı dolaştırarak daha etkin soğumaya yönelik “iç dolaşım (recirculation)” ayarı bulunur.

Burada tek dikkat edilmesi gereken aynı havayı saatlerce tekrar araca vermemek, bir yada iki saatte bir araç içini camları açarak taze hava ile havalandırmak baş ağrınızı önleyecektir.

Üçüncü olarak da aracınızın bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

Özellikle polen filtresi olan araçlarda bu filtresinin temiz ve yeni olması klimanın  performansını arttırır, yakıt tüketimi ve egzoz emisyonunu azaltır, tamir masraflarını düşürür ve motor ömrünü uzatır.

Ayrıca periyodik bakımlarda klima gazının kontrol edilmesinde de fayda vardır.

Klima gazı yetersiz olan bir araç da aracınızı soğutmak için klimaya daha fazla yükleneceğiniz için yakıt tüketiminizde daha da artacaktır. Zaman ile klima borularından klima gazı kaybı yaşanabilir.

Göz ile görülemeyen bu durum yetkili servislerde özel ekipman ile borulardaki kaçaklar renkli gözlükler ile tespit edilerek hangi boru aksamında kaçak varsa o nokta onarılabilmektedir.

Para ve zamandan yapılacak küçük bir tasarruf için bakımın aksatılması, daha sonra artacak yakıt tüketiminin yanı sıra tamir ve parça masraflarından kaynaklanabilecek çok büyük maliyetlere de neden olabilir.

Dördüncü olarak da klimanın sadece yaz aylarında kullanıldığı inancının artık değişmesi gerektiğidir. Klima kışında aracınızda ısınmak ve cam buharını eritmek için çok faydalı bir donanımdır.

Kışın cam buharını önlemek için havayı dışardan alıp cama ve yere aynı anda yönlendirmeniz cam buharını kesinlikle önler.

Araçlarda özellikle yaz ve kış aylarının en sert olduğu dönemlerde seyahatleri daha konforlu bir şekilde yapabilmek için klima sistemleri yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Her mevsimin kendine ait özellikleri sebebiyle klima sistemleri yaz aylarında soğutma, kış aylarında da ısıtmak için kullanılmaktadır.

Aracın düşük hızda seyrinde motorun gücü bu duruma yeteceği için yakıt tüketimi belirli bir ölçüde kalacaktır.

Ancak hız arttığında motorun gücü hem hızlı bir sürüş gereken gücü üretmeye hem de klima için gereken gücü üretmeye çalışacağından ve yüksek hız sebebi ile çok fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır.

Bir oran vermek gerekirse, araç şehirlerarasında yüksek hızlarda kullanılması durumunda %3-4, şehir içi kullanımda ise %10 yakıt tüketilmesine neden olur.

Bir yanlış bilinen bir husus ise klima yerine cam açarak tasarruf etmeye çalışmakta son derece yanlış bir uygulamadır.

Çünkü 70km üzerindeki hızlarda klima kullanmak cam açmaya göre daha ekonomiktir.

Klima yakıt tüketimini 70km üzerinde %10 civarında yükseltirken cam açmak yaklaşık %20 yükseltir.

Cam açmak aracın aerodinamiğini bozacağı için daha fazla tüketime neden olur.

Bunu aracın içerisine giren rahatsız edici rüzgar şiddetinin ve rüzgar sesi seviyesinin artmasından da anlayabiliriz.

70km altında hızlarda serinlemek için cam açmak klima açmaya göre daha ekonomiktir.

Özellikle dur kalkın sık olduğu şehir trafiğinde klima kullanmak yakıt tüketimini %20 değerinden daha fazla yükseltebilir.

Büyük boy sedan araçlar ve SUV araçlar için 70km kuralı daha keskin olabilir.

Özellikle ağır ve sürtünme yüzeyi fazla olan SUV araçlarda yüksek hızlarda cam açmak veya sıkışık trafikte klima ile yol almak yakıt tüketimini tahmin edilenden daha fazla etkileyebilir.

Uzun süre ısınmış bir aracı rölantide klima ile soğutmaya çalışmak hem motoru yorar hem de yakıt tüketimini ciddi oranda yükseltir.

Yapılması gereken aracın camlarını tamamen açmak, klimayı iç dolaşım konumuna ve maksimum seviyeye getirmek ve bir an önce yola koyulmaktır.

Araç içerisine girecek taze hava ile sıcak hava yer değiştirir ve bu sayede klimaya gereksiz yük binmekten kurtarır.

Sıcak hava tahliye olduktan sonra camlar kapatılmalı, klima dışarıdan hava alacak konuma getirilmeli (iç dolaşım kapatılmalı) ve klimanın üfleme düzeyi düşürülmelidir. 

Diğer taraftan bazı durumlarda araç rölantide iken klimayı çalıştırmak zorunda kalınabilir.

Böyle durumlarda tüketime etkisini en aza indirebilmek için klima en üst noktada değil mümkünse en alt noktada çalıştırılmalıdır.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, otomobil, Otomotiv, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, motor sporları, MOTOR, WEC, FIA,

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.