Button sıkıcı yarışın ardından mutsuz

McLaren- Honda pilotu Jenson Button, yarış dışı kaldığı Macaristan GP’nin ardından mutsuz olduğunu söyledi.

Button sıkıcı yarışın ardından mutsuz Formula1

İngiliz pilot henüz beşinci turda hidrolik sorunu yaşamış ve pite gelerek son sıraya kadar düşmüştü. Sorunu çözülen Button telsiz yasağı kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle pitten geçme cezasına da çarptırılmıştı.

Telsizden aldığı cezaya sinirlenen Button:

‘’Fren pedalının tabana değmesi güvenlik sorunu olarak sayılmıyor mu?

‘’Bu çok ilginç. Birilerinin neyin güvenlik sorunu olup neyin olmadığına karar vermesi gerekiyor.

Button yarışın bitimine dokuz tur kala yağ sızıntısı nedeniyle aracını kenara çekmek durumunda kalmıştı.

‘’Son sırada ve çok gerilerde kaldık. Sonrasında ise araçta sorunlar yaşamaya başladık. Daha start verilmeden araçta bir şeylerin yanlış gittiği açıktı.

‘’Olası bir kazayı önlemek için pite girdim ve son sırada olmama rağmen bir de pitten geçme cezası aldım. Bu ceza adeta şaka gibi. Kaza önlemek cezalandırılmamalı, aksine ödüllendirilmeli.

‘’Pilotlara verilecek bilgilerdeki kısıtlamayı anlayabiliyorum. Bize neleri yapmamız ve yapmamamız gerektiğinin söylenmesi yasak.

‘’Ancak araçta bir sorun olduğunda bu kural uygulanmamalı. Spor tekrar eski günlerine geri dönmek istiyorsa böyle saçmalıklardan arındırılmalı.

‘’Formula 1’in yaptığı hataları fark edebilmesi gerekiyor. Gelecek yılın kuralları son derece heyecan verici. Ancak pilotların bu kurallar hakkında konuşmaması gerekiyor. Kuralları yazan kişilerin meydana gelebilecek sorunları analiz etmeleri lazım.’’

TurKF1 Arşiv

TurKF1 Arşiv / Arşiv

Tüm Yazıları