Arrivabene: Ferrari önüne bakmalı

Ferrari takım patronu Maurizio Arrivabene Macaristan GP'nin ardından verdiği röportajda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Arrivabene: Ferrari önüne bakmalı Formula1

Geçtiğimiz yıl Ferrari Macaristan’da galip gelirken bu yıl yalnızca dördüncü ve altıncı sıraları alabildiler ve takımın iki pilotu da Red Bull araçlarını bir türlü geçmeyi başaramadı. Ferrari takım patronu Maurizio Arrivabene’nin Budapeşte’deki karmaşık yarış hakkındaki röportajı sizlerle.

Soru: Kimi Raikkonen ile Max Verstappen arasındaki mücadele hakkındaki görüşleriniz neler?

Maurizio Arrivabene: Mücadeleleri sırasında pit duvarında çıldırmak üzereydim!(gülüyor) Kurallar pilotun yalnızca bir kez yön değiştirebileceğini söylüyor ancak onun iki kez yön değiştirdiğinden eminim. Bize pozisyon tekrarlarına çok dikkatli bir şekilde bakacaklarını söylediler, neler olacağını göreceğiz. Ancak yarışları pistte kazanmamız lazım, kağıt üstünde yarış kazanılmaz! Umarım söylediklerimi anlıyorsunuzdur.

S: Sezonun ilk yarısı bitti ve Ferrari Red Bull’un baskısı altında. İkinci yarıda neler yapacaksınız? Hala Mercedes’i geçmeyi mi deneyeceksiniz yoksa Red Bull’a geçilmemeye mı çalışacaksınız?

MA: Bu konudaki görüşüm çok net: arkamıza bakacağımıza önünüze bakmalıyız. Ancak etrafımızda olanların bizi rahatsız etmesine izin vermemeliyiz.

S:Bugünkü yarışa baktığınızda, temponuzdan ne kadar memnunsunuz? Stretejiniz işe yaramamış gibi görünüyor.

MA: Öyleyse sonraki yarışta benim işimi sen yap! Seni kurtarmam için bana yalvaracağına eminim! (gülüyor) Tempomuza dönersek: oldukça iyiydik ve Kimi’nin attığı en hızlı tur da bunu doğruladı. Ancak podyumda olmazsak mutlu olamayız.

S: Kimi’nin son dönemdeki performansı sizi şaşırtıyor mu?

MA: Neden şaşırtsın ki? O boşuna Ferrari tarihinin son şampiyonu değil. Yeni sözleşmesini kesinlikle hak etmişti.

S: Son dönemde James Allison’un Ferrari’den ayrılacağı ve Sebastian Vettel’in takımda mutlu olmadığı gibi dedikodular ortaya atılıyor. Sebastian bu konularda medyayı suçluyor, sizin görüşünüz nedir?

MA: İşte Ferrari’nin büyüsü!  Birkaç hafta önce Kimi hakkında konuşuyorlardı, sonra Allison, sonra da Seb hakkında konuşmaya başladılar. En azından kimse hakkımızda sıkıcı şeyler yazmıyor, oldukça ilgi çekici bir takım olmalıyız!

S: Biraz önce kağıt üstünde yarış kazanılmayacağını söylemiştiniz ancak şu anda sadece kağıt üstünde tartışılan sarı bayraklar, telsiz kuralı gibi pek çok detay var. Sizce kurallar biraz daha açıklığa kavuşturulmalı mı?

MA: Evet, kurallar daha açık ve basit olmalı. Sadece yarışmayı istiyoruz, kağıt üstündeki şeylerle uğraşmayı değil.’’

TurKF1 Arşiv

TurKF1 Arşiv / Arşiv

Tüm Yazıları