Aston Martin Vanquish Zagato Coupe

Aston Martin bu araç ile tarihte yeni bir sayfa açacak gibi

Aston Martin Vanquish Zagato Coupe Oto-Haber

İtalya’nın butik tasarım merkezi Zagato ile Aston martinin çalışarak ürettiği son ürün sınırlı sayıda üretilen yeni  Vanquish Zagato Coupe satışa çıktı.

2016 Mayısında İtalya’nın Como gölün’de bulunan Concorso d'Eleganza Villa d'Este'de, lüks otomobil konsepti tanıtılmıştı.

Şimdi ise firmanın İngiltere Gaydon’da bulunan fabrikasında yoğun tlaep üzerine sadece 99 adet olarak üretime başlandı.

Vanquish Zagato, Aston Martin'in otomobil dünyasının beğenisini kazanmış dinamik ve üstün malzeme özelliklerini, İtalyan tasarım merkezi Zagato'nun benzersiz tasarımı buluşturdu.

İki firmanın 50 yıldır süren işbirliğinin ürünü olan beşinci nesil otomobil olan Vanquish Zagato Coupe, sportif tasarım özellikleriyle ön plana çıkıyor.  

Vanquish Zagato göre, Aston Martin'in kendine özel görünüşünü ortaya çıkaran tasarımların en güzel örneklerden biri.

İlk olarak efsanevi 1960 model yüksek performans yarış arabası DB4 GT Zagato ile başlayan iş birliği, 1986'da V8 Vantage Zagato, 2002'de DB7 Vantage Zagato ve sonrasında 2011 model V12 Vantage Zagato ile devam etti.

Bu seriyi daha da güçlendiren Vanquish Zagato, Aston Martin'in doğal zarafet ve gücünü, Zagato’nun yarış arabalarından doğan ve yıllardır şık ve lüks spor araba tasarımlarıyla harmanlayan aracın kendine özgü tasarım detaylarıyla buluşturuyor.

Aston Martin'in canavar diyebileceğimiz geliştirilmiş 600PS’lik 6.0L V12 motoru, 0'dan saatte 60 mile 3,5 saniyede çıkma özelliği var.

Benzersiz bir süspansiyona sahip aracı mukemmel tasarımıyla birleştiren Vanquish Zagato, eşsiz bir GT sürüş deneyimi de sunuyor.

Kaporta tamamıyla karbon fiberden üretildi. Büyük tek parça panellerin kullanımıyla gövdedeki bağlantı çizgileri önemli oranda azaltılmış.

Tasarım incelikleri içersinde Aston Martin Vulcan'ın "bladed (kanatlı)" LED teknolojisinin kullanıldığı Zagato'nun klasik arka görünümünü yansıtan yeni yuvarlak kuyruk lambaları kullanıldı. Yan aynalar ise One-77’de kullanılan yan aynaları çağdaştırıyor.

Vanquish Zagato, DB11’nin aerodinamik profili sanki bir heykeltıraşın elinden çıkmış kişiye özel üretilen bir araç hissi veren arka gövdeye kavuşmuş.

Bu tasarım özelliği, hareketli bir spoiler ve aracın arkasında yer alan bagaja kolay erişim sağlayan bagaj kapağı ile bütünleşmiş.

Önden arkaya doğru dikkat çeken bir hat meydana getiren karbon fiber eşiğin alt gövdeyi çepeçevre sararak kıvrımlı hatlarıyla dörtlü egzoz çıkışında tamamlanması iyi bir dizayn.

Vanquish Zagato’nun camları aracı bir maske gibi sararak otomobilin agresif duruşunu ön plana çıkarıyor.

İlk defa tanınmış CC-100’de vitrine çıkarılan bir özellik olarak, gövdenin yanı boyunca uzanan klasik hatlar, yeni DB11'de olduğu gibi tekerlek kemerlerinden kapıya kadar ilerlemiş.

Arka kanatlara dönüşerek basamaklı tavan ile birleşen, arka tekerlek üzerindeki sert kıvrım dikkatimizi çekti.

Arka pencere camına doğru indirilmiş yumuşak kıvrımlar, tavandaki ikonik "çift kabarcık" tasarım, otomobilin arka siluetine kendine özel bir görünüm kazandırıyor.

1950’li yıllardan beri Zagato markasına özel bir hal alana bu karakteristik unsur olan bu kabarcıklar, aslen aracın aerodinamik profilini etkilemeden yarış pilotlarının kasklarına yer açma çalışmalarından kalma bir dizayn.

Vanquish Zagato’nun iç kısmında ise kaliteli işçiliklerle Aston Martin’e özel kalite ile bir çok detay ile kendini gösteriyor.

Ön göğüste bulunana, havalandırma ızgaraları ve döner kadranlarda kullanılan balıksırtı desenli ve gölgelenmiş karbon fiberle buluşan oksitlenmiş bronz ve analin deri, kalitenin ve kullanılan materyallerin zenginliğini ön plana çıkarıyor.

Koltuk ve kapılarında ise benzersiz ‘Z’ desenli dikişler kullanılmış.Koltuk başlıklarındaki kabartmalar ve orta konsol, Zagato’nun ünlü ‘Z’ logosunu taşıyor.

Gerçek ayrıcalıklar sunan bir spor GT olan Vanquish Zagato, aynı zamanda ikonik bir duruşa ve popülerliğe göz kırpan bir Aston Martin olarak iki markanın tarihine geçecek bir araç olacak gibi duruyor.

Otomobil 2017 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulacak.