GP2 Sezon Arası Değerlendirme

Formula 1’den bilindiği üzere GP2 sezonuna da yaz arası verilmiş durumda.

GP2 Sezon Arası Değerlendirme Diğer Seriler

Şampiyona lideri Rus pilot Sergey Sirotkin sezon başındaki alışma sürecini geride bıraktı ve son iki yarıştaki yükselişiyle Formula 1 koltuğunu hak ettiğini kanıtladı.

Şampiyona ikincisi Red Bull’un test pilotu Pierre Gasly ise sezonun açılış yarışının pol pozisyonunu elde etti. Aynı yarış hafta sonunda iki yarışta da podyuma çıkma başarısını gösterdi.

Gasly sonraki iki yarış düşüşe geçmiş olmasına rağmen İngiltere ve Macaristan’daki ilk yarışları kazanarak yükselişe geçti. Şu an şampiyonluk için en büyük iki adaydan birisi.

Şampiyona üçüncüsü Raffaele Marciello’nun ise henüz galibiyeti yok. Fakat daha önce Spa’da galibiyeti olan İtalyan pilotun sonraki yarışları kazanması ve şampiyonluğa ortak olması bekleniyor.

Ayrıca Marciello bu sezon yapılan tüm yarışları tamamladı. Acaba Stoffel Vandoorne’un rekorunu egale edebilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

Şampiyonada dördüncü sırada bulunan Prema pilotu Antonio Giovinazzi ise Bakü’de aldığı iki galibiyet sonrası yükselişe geçti ve iki podyum elde etti.

Beşinci sıradaki Renault geliştirme pilotu Oliver Rowland geçen sezondan ilk sıralarda olacağının sinyallerini vermişti. Henüz galibiyeti bulunmayan İngiliz pilotun en iyi derecesi Avusturya’daki ikincilik.

Sürpriz bir şekilde açılış yarışını kazanan Norman Nato ise sezonun geri kalanında performansı düştü ve şu an şampiyonada altıncı sırada bulunuyor.

Manor geliştirme ve test pilotu Jordan King ise iki galibiyet ile takım arkadaşı Norman Nato’nun bir puan arkasında yedinci sırada.

Sekizinci sıradaki Mitch Evans ise inişli çıkışlı bir performans sergiliyor. Bir galibiyeti bulunan Yeni Zelandalı pilot daha fazla galibiyet elde etmeyi planlıyor.

Dokuzuncu sıradaki Alex Lynn ise iki galibiyet ile Evans’ın beş puan arkasında dokuzuncu sırada bulunuyor.

Şampiyonada ilk on sırayı tamamlayan Artem Markelov’un bir galibiyeti var. Sonrasında o da Nato gibi düşüşe geçti.

Çaylaklardan Luca Ghiotto ise kötü başlangıcın ardından puan aldı ve İngiltere’de podyuma çıktı. Ghiotto şu an şampiyonada on birinci sırada bulunuyor.

Sezonun hayal kırıklığı yaratan isimleri Nobuharu Matsushita ve Arthur Pic on iki ve on üçüncü sıradalar.

Matsushita’nın bir galibiyeti olmasına rağmen Arthur Pic’in son yarışta aldığı podyumu var.

Çaylak pilotlardan Sean Gelael ise Bakü’deki puanı ve Avusturya’daki podyumu ile şampiyonada on dördüncü sırada bulunuyor.

Açılış yarışında sürpriz yapan pilotlardan biri olan Nicholas Latifi ise sezonun geri kalanında sadece Avusturya’da puan aldı.

Marvin Kirchofer ise Monako’da aldığı podyum ve birkaç puan ile şampiyonada on altıncı sıradaki yerini koruyor.

Eski takım arkadaşı Sergio Canamasas ise ilk iki yarıştaki geçişleri ile bu sezonun aksiyonları arasına gireceği kesin. Fakat takım patronu ile tartışınca takımdan kovuldu ve yerine Rene Binder getirildi.

Şampiyonada on sekizinci ve on dokuzuncu sıralarda bulunan İsveçli pilotlar Gustav Malja ve Jimmy Eriksson ise bu sezon şanslarını kaybettiler. Kendilerini bir sonraki sezona hazırlıyorlar.

Geçen sezon Spa’da geçirdiği korkutucu kazanın ardından Daniel de Jong altı puanla yirminci sırada bulunuyor. Ayrıca de Jong bir açıklamasında bu sezon sonunda kariyerini noktalayacağını açıkladı.

Malezyalı pilot Nabil Jeffri ise puan alan son pilot. Sonrasında Rene Binder yer alırken puan almayan tam zamanlı yarışan tek isim Philo Paz Armand oldu.

Bartu Hunduroğlu

Bartu Hunduroğlu / Editör

Tüm Yazıları

Bartu Hunduroğlu sitemizin Motor Sporları alanında çalışan editörlerinden biri olup tüm serileri takip etmektedir. Kendisi Formula dışındaki serilerden sitemize haber girişi yapmaktadır. An itibari ile İstanbul Aydın Üniversitesi İspanyolca Çevirmenlik bölümünde okumaktadır.