Button: FIA pilotların görüşlerine artık daha açık

Button, Mart ayında FIA'e ilettikleri bildirgenin boşa gitmediğinden emin.

Button: FIA pilotların görüşlerine artık daha açık Formula1

Jenson Button FIA’in Grand Prix Pilotlar Birliği’nden aldığı, sporun ‘eskimiş ve kötü yapılandırılmış’ olduğunu anlatan açık mektubundan beri Formula 1’i biraz daha pilotların yönlendirmesine izin verdiğini söylüyor.

Mart ayında GPPB’yi temsil eden Button, Vettel ve başkan Alex Wurz, sporun gidişatına dair memnuniyetsizliklerini dile getiren bir bildiri yayınladı ve yetkililerin sporda tıkanıklık yaşanmaması açısından karar verme süreçlerini yeniden gözden geçirmelerini talep etti.

Bu reform henüz resmiyete kavuşmasa da Button artık karar sürecinde pilotlara daha çok söz hakkı verildiğine inanıyor.

“Senenin başındaki açıklamalarımızdan sonra artık bize söz hakkı verildiğini düşünüyoruz, FIA bizim görüşlerimize daha açık bir hale geldi, ama bu durumun basın karşısında olmasından ziyade kapalı kapılar ardında olmasını tercih ediyorlar.

“Mantıklı açıklamalar yapmamıza izin veriliyor ama hep daha fazlasını istiyoruz çünkü verecek daha çok şeyimiz olduğunu düşünüyoruz. Biz zaten bunun için buradayız, bu sporu daha iyi hale getirmek için.

Button, üstüne basa basa bu bildirinin yönetime karşı bir isyan çağırısı olmadığını, sadece bu sporun gelişmesine kendilerini adadıklarının göstergesi olduğunu söyledi.

“Sanıyorum ki bu sayede dünyaya F1’de sorunlar olduğunu, pilotların da bunu bildiğini ve yardımcı olmak istediklerini gösterdik. Elbette belli kişilerden geri dönüş aldık, yorumlarımız hiçe sayılmadı ve anlaşıldı.

“En önemlisi hepimizin sporu geliştirmek için var gücüyle çalışmak istemesi, çünkü bu spor kötü bir yerde olmasa da yeterince ve gelecekte olacağı kadar iyi bir yerde de değil.”

Deniz Ege Erkam

Deniz Ege Erkam / Editör

Tüm Yazıları

Deniz Erkam sitemizin Motor Sporları alanından sorumlu editörlerinden biridir. Kendisi bugüne kadar sayısız çeviri yapmış ve bu alanda farklı işlerde çalışmıştır. Yabancı dillere büyük ilgisi bulunan sayın Erkam tam 6 dil bilmektedir ve Japon Dili ve Edebiyatı öğrenimi görmektedir.