Avrupa yetkilileri Tesla'nın 100kWh'lik bataryasını onayladı

Tesla'nın 100kWh'lik batarya çıkaracağı söylentileri neredeyse tamamen doğrulandı.

Avrupa yetkilileri Tesla'nın 100kWh'lik bataryasını onayladı Oto-Haber

85kWh’lik batarya seçeneğini yavaş yavaş ortadan kaldıran Tesla’nın 100kWh’lik batarya çıkaracağı söylemleri bir hayli ilgi topladı. Bu söylenti ilk olarak bir hacker tarafından twitter üzerinden şifreli bir mesajla yayınlandı.

Tesla yeni bataryayı resmi olarak tanıtmasa da yakın zamanda Hollanda blog’u Kenteken’e firmanın Model S ve Model X’e 100kWh’lik bir bataryayı monte etmeye hazır olduğuna dair bir haber girildi.

Kenteken, Hollanda regülatörü RDW ve Tesla’nın elektrikli araçlarının Avrupa yollarında sürülmesinin tasdik edilmesi için bağlı olduğu Avrupa yetkililerinin 100kWh’lik batarya takımını onayladığını bildirdi. Hollanda kökenli blog ilgili referansı RDW’nin açık veritabanından elde ettiğini belirtti. Bu bulgu senenin başlarında Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu’nun Model S için tasarlanan 75kWh’lik bataryanın çıkarılacağını açık etmesi olayına oldukça benziyor.

KHKK’nin sitesinde henüz 100kWh’lik batarya hakkında bir haber yok, ancak RDW’nin veritabanında Model S kategorisinde ‘100D’ ibaresinin bulunduğu teyit edildi.

Yeni batarya takımı tek şarjla yaklaşık 380 mil dayanıyor. Batarya, EPA’nın (ABD Çevre Koruma Acentası) derecelendirmesinden daha iyimser olan NEDC’ye (Yeni Avrupa Sürüş Divanı) dayanarak hazırlandı. 90D’lik bataryanın 294 millik yol katettiğini düşünecek olursak görüyoruz ki 100kWh’lik batarya Model S’in 300 millik menzilini rahatça gölgede bırakacak.

Ancak Tesla, 90D ile 257 mil giden Model X’in menzilini artırmakta, araç sedan akranından çok daha büyük olduğu için 300 mil sınırını aştırmakta zorluk yaşayabilir.

Batarya takımının 100D, P100D ve Ludicrous güncellemesiyle beraber P100D olarak üç çeşit olarak çıkarılması bekleniyor. Her ne kadar tek şarjla 300 mili aşkın yol kat etmek heyecan verici bir gelişme olsa da bataryanın aracı daha hızlı yapacak gücünün de olması gerekiyor.

Deniz Ege Erkam

Deniz Ege Erkam / Editör

Tüm Yazıları

Deniz Erkam sitemizin Motor Sporları alanından sorumlu editörlerinden biridir. Kendisi bugüne kadar sayısız çeviri yapmış ve bu alanda farklı işlerde çalışmıştır. Yabancı dillere büyük ilgisi bulunan sayın Erkam tam 6 dil bilmektedir ve Japon Dili ve Edebiyatı öğrenimi görmektedir.