Singapur GP lastik tercihleri belli oldu

Pirelli’nin açıkladığı listeye göre, takımların lastik stratejileri birbirinden oldukça farklı.

Singapur GP lastik tercihleri belli oldu Formula1

Ferrari ultra yumuşakçı

Geçen yıl Singapur’da çifte podyum yaşayan İtalyan takımı, ultra yumuşak lastikleri ağırlıklı olarak tercih etti. Marina Bay pistinde ilk kez kullanılacak olan ultra yumuşak hamura sahip lastiklerden, Vettel ve Raikkonen’in dokuzar set tercih ettiği açıklandı. Ferrari pilotları, yumuşak ve ultra yumuşak lastiklerin seçiminde ise farklı tercihlerde bulundular. Alman pilot iki süper yumuşak ve iki yumuşak lastik seçerken, Finli pilot ise tercihini üç süper yumuşak ve bir yumuşak setten yana kullandı.

Mercedes’te farklı seçimler

Mercedes cephesinde ise pilotların lastik seçimleri birbirinden farklı oldu. Şampiyona lideri Hamilton, Singapur GP için yedi ultra yumuşak, üç süper yumuşak ve üç yumuşak lastik seçimiyle öne çıkarken, takım arkadaşı Rosberg ise yedi ultra yumuşak, iki süper yumuşak ve dört yumuşak lastiği tercih etti.

Red Bull ve Force India takımları, iki pilot de için aynı stratejiyi izlediler

Red Bull pilotları, Marina Bay cadde pistindeki yarış için yedişer set ultra yumuşak, dörder set  süper yumuşak ve ikişer set yumuşak lastik seçerken, Force India cephesi ise, altı set ultra yumuşak ve üçer set de süper yumuşak ile yumuşak lastik tercih etti.

Williams’da tercihler çeşitli

Williams F1’in her iki pilotu da sekizer set ultra yumuşak set lastik tercih etmelerine rağmen, Bottas iki set yumuşak ve üç set yumuşak, Massa ise bir set yumuşak ve dört set süper yumuşak lastik kullanmayı planlıyor.

 

Hasan Rencber

Hasan Rencber / Editör

Tüm Yazıları

Hasan Rençber, Turkf1.com'un gönüllü olarak çalışan editörlerin biridir.  Motorsporları geçmişinde, TOSFED ve TMF lisanslı bir gözetmen/hakem olarak birçok ulusal yarış ve WRC tecrübesi olan  Rençber, medya sektöründeki muhabirlik ve editörlük deneyimlerinin ardından, şu an bir üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.