Köşe Yazısı: Michael Schumacher'in çekindiği tek pilot Mika Hakkinen !

Uçan Finlandiyali Mika Hakkinen ve onun spora kattıklarını bu yazımda bulabilirsiniz.

Köşe Yazısı: Michael Schumacher'in çekindiği tek pilot Mika Hakkinen ! Formula1

Michael Schumacher'in çekindiği tek pilot Mika Hakkinen!

Uçan Finlandiyali Mika Hakkinen ve onun spora kattıklarını bu yazımda bulabilirsiniz.

Yaşı 30'a yakın Formula 1 severler kendilerini şanslı saymalılar çünkü Formula 1 tarihinin en güzel otomobillerini ve özellikle 98, 99, 2000 ve 2001 sezonlarında dünyanın en saygın rekabetine şahit oldular.Uçan Fin, Schumi rekabeti. Michael Schumacher; 98 sezonuna geldiğinde kıl payı 2 şampiyonluk kaçırmış, Ferrari yönetimi ve fanlarının baskısını iyice üzerinde hissetmektedir. Her ne kadar 96 sezonunda Ferrari'ye gelir gelmez farkını ortaya koymuş olsa da 98 sezonuna gelindiğinde henüz gelmeyen şampiyonluğun baskısı M. Schumacher'de hissedilmeye başlamıştı. 

Öte yandan Mika Hakkinen açısından durum daha rahattı. M. Hakkinen; her ne kadar şampiyonluk, yarış kazanma geleneği olan Mclaren Mercedes'te olsa da üzerinde Schumacher kadar büyük bir baskı yoktu. 93'ten beri yarıştığı ve ilk çıktığı yarış Portekiz Gp'sinde efsane pilot A. Senna'yı, uzmanlık alanlarından biri olan sıralama turlarında geçmeyi başarmıştı.

M. Schumacher, Benetton'daki ilk yarışında Nelson Piquet'yi, M. Hakkinen ise McLaren'deki ilk yarışında Ayrton Senna'yı geçmeyi başarmış. İki efsaneyi geçen iki efsane. 

Üstelik Mika Hakkinen; 97 sezonunda, Michael Schumacher'in Jacques Villeneuve ile kapışıp, son yarışta M. Schumacher'in J. Villeneuve'a kasten çarparak diskalifiye olduğu ve şampiyonluğu kaybettiği son yarışı kazanmıştır. Bu yarış M. Hakkinen'in kazandığı ilk yarıştır. Bu birincilik Mika Hakkinen'in vites arttırarak şampiyon hızına eriştiğinin habercisiydi.

98 sezonu ile başlayan o mükemmel rekabet ve saygı; Michael Schumacher'in, Mika Hakkinen'e kaptırdığı her birincilik basamağıyla artarak devam etti. Tabii çalan her Fin marşında Schumacher'in şapkasıyla ritim tutması da cabasıydı.

Açıkçası 99 sezonunda Michael Schumacher'in yaptığı kazanın ardından verdiği ara Mika Hakkinen'i de olumsuz yönde etkilemişti. 99 sezonunda Hakkinen şampiyon olarak bitirmiş olsa da yaşadığı konsantrasyon kaybı açıkça belli oluyordu. 

2000'li yılların gelmesiyle birlikte Ferrari ve M. Schumacher'in yükselişi, Mclaren ve M. Hakkinen'in düşüşü başladı. Aslında sadece McLaren'di düşen çünkü Finli hâlâ uçacak yeteneğe sahipti. Nihayetinde de Mika Hakkinen 2001 sezonunun sonunda Formula 1'i bıraktı ve o güzel, tatlı rekabet ve Schumacher'in endişeleri de bitmişti. 

98 sezonunda, Schumacher için talihsiz Spa Gp'si Hakkinen'e karşı kaybettiği ilk sezonun kilidiydi. Son yarış, Japonya Gp'sinde Schumacher tarafında, ısınma turunda duran Ferrari motoruda 98 sezonuna M. Hakkinen adını yazmasını sağladı. 98 sezonu ve sonraki sezonlar boyunca Hakkinen ve Schumacher'in, bir arada bulunduğu her karede ayrı bir saygı ve dostluk vardı.

M. Schumacher'in A. Senna'nın bir rekorunu kırmasının ardından basın toplantısında Schumacher ağlarken Hakkinen'in teselli eder, destekler tavrı bu özel dostluğa en güzel örneklerdendir.

M. Schumacher'in, M. Hakkinen'den son derece çekindiği bir gerçek. Nasıl çekinmesin ki? Başlangıçta ele geçirdiği Spa liderliğini son turlarda bir otomobile tur bindirirken M. Hakkinen'e kaptıran M. Schumacher, nasıl endişelenmesin ki. 

Şu konuda su götürmez bir gerçek ki Mika Hakkinen iyi bir otomobile sahipse en kötü ihtimalle ikinci, eğer iyi bir otomobile sahip ve günündeyse kesinlikle birinciliği alan özel bir Formula 1 dünya Şampiyonudur. 

Şöylen bir yargı vardır Schumacher taraflarında: Mika Hakkinen, Michael Schumacher'le çekişmesi sayesinde efsanedir. 

Bu yargı kesinlikle yanlış bir yargıdır; iki pilotta becerileri sayesinde efsane olmayı hak etmişlerdir. Birlerine olan saygıları ve rekabetleri sayesinde de gönüllerimize taht kurmuşlardır.  

Hüseyin İlker Duman

Hüseyin İlker Duman / Editör

Tüm Yazıları

Hüseyin İlker Duman sitemizin Formula 1 sevdalısı editörlerinden biridir. Kendisi ayrıca koyu bir Michael Schumacher hayranıdır. Anadadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Duman aynı zamanda dizi ve film senaristidir.