2016 sezonunun kazananları şimdiden belli mi?

Formula 1’de Mercedes ve Ferrari sezonu domine etmeye devam ediyor. Diğer takımların bu iki takımı yakalaması mümkün mü?

2016 sezonunun kazananları şimdiden belli mi? Formula1

Modern Formula 1’de sezonu domine eden takımlar ile diğer takımlar arasında devasa bir fark var. Daniel Ricciardo, Felipe Massa ve Romain Grosjean gibi pilotlar ise takımlarının hala iyi bir konumda kalmasını sağlayabiliyor. Red Bull ve Williams takımları pek çok şampiyonluk kazanırken, spora yeni giren Haas takımı daha şimdiden buraya uyum sağlamış gibi görünüyor. Peki galiplerin bu kadar sık tahmin edilebildiği bir sporda 2016 sezonunun sonucu şimdiden belli diyebilir miyiz?

Haas takımı spora yeni girdi ancak daha şimdiden 18 puan aldılar ve şampiyonada 5. Sıradalar. Bu puanların hepsi ise Fransız pilot Romain Grosjean’dan geldi. Formula 1’de henüz galibiyet alamayan Grosjean 10 kez podyum kazanmıştı. Takım arkadaşı Esteban Gutierrez ise kariyeri boyunca sadece bir kez puan almasına rağmen genç yaşı(24) pilotun uzun yıllar sporda kalmasını sağlayabilir.

Williams ise kazanmaya yabancı bir takım değil. Dokuz kez üreticiler ve yedi kez pilotlar şampiyonluğunu kazanan ekip dişli bir rakip olabileceğini çoktan kanıtlamıştı. Ancak bu şampiyonlukların sonuncusu 1997 yılında geldi. Valtteri Bottas ve Felipe Massa’nın kullandığı Williams  an itibariyle 29 puan ile dördüncü sırada.

Ferrari ve Mercedes ile mücadele etmesi en olağan görünen takım ise Red Bull. Genç pilotlar yetiştirmekte başarılı olan takım bunun yararını 2010 ve 2013 yılları arasında gördü. Red Bull 4 kez arka arkaya şampiyon olurken Sebastian Vettel ise 4 pilotlar şampiyonluğu kazandı. Vettel Ferrari’ye gitmiş olmasına rağmen Red Bull’un mevcut pilotları Daniel Ricciardo ve Daniil Kvyat oldukça umut vadeden genç isimler. Ricciardo 36 puan ile şampiyonada Vettel’in önünde ve geçen sezonun şampiyonu Hamilton’ın sadece 3 puan arkasında. Takım 2016’da uzun süredir olmadığı kadar güçlü olacak gibi görünüyor.

Sezon devam ederken, bu pilotlar taraftarlara tepedeki takımları yenecek güçte olup olmadıklarını gösterecek.

TurKF1 Arşiv

TurKF1 Arşiv / Arşiv

Tüm Yazıları