Trafikte stresi yenmenin yolları!

Özellikle büyük şehirlerin en büyük problemlerinden biri trafik ve trafikte yaşanan problemler sürücüleri strese sürüklüyor.

Trafikte stresi yenmenin yolları! Oto-Haber

Yoğun geçen iş gününün ardından trafiğe çıkan sürücüler adeta bunalım yaşıyor.

Trafikte kendini kaybeden, dikkatsiz, umursamaz sürücüler de buna eklenince bu durum çekilmez oluyor.

Uzun sürelerini trafikte geçiren insanların sinir sistemini zorlaması bir yana gerilim dolu biten yol sağlığımızı da etkiliyor.

Trafik Stresinin En Büyük Nedeni: İhlaller

Stres dengeyi bozan kişilerin yaşanılan olaylarda daha gergin davranışlar göstermesine neden olan biyolojik bir tepki. Trafik stresinin de en büyük kısmı hak ihlallerinden kaynaklanıyor.

Ani şerit değişiklikleri, sinyalsiz dönüşler, otobüs ve taksilerin aniden duruşları, emniyet şeridi ihlalleri.

Trafik gerginliğini arttıran, strese neden olan başlıca faktörlerden.

Trafik stresini yenmek için pratik çözümler 

Trafiğin yoğun olduğu yollarda trafik stresini tam anlamıyla ortadan kaldırmak mümkün olmasa da stresi azaltmak adına önlemler almak mümkün. İşte bu önlemler: 

 • En çok stres kaynaklarından biri; trafik sebebiyle işe ya da bir randevuya geç kalma durumu olduğu için, yola erken çıkılmalı böylece yol esnasında aksilikler yaşansa da stres azalacaktır.
   
 • Farkında olmasak da bel ve sırt ağrılarına neden olan ayarsız koltuklar da verdikleri rahatsızlıktan dolayı gerilimi tetikler.
   
 • Araç kullanırken araçtaki başka bir kişi ile tartışmamaya özen gösterilmelidir, tartışma ortamı gerilimin artmasına neden olacaktır.
   
 • Trafikte aracınızla seyrederken can sıkan bir durumla karşılaştığınızda ya da strese sokan bekleme halindeyken sakinliğinizi korumak için nefes egzersizleri yapmak, duygu durumu dengesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.
   
 • Bir başka sakinleştirici yöntem de hafta sonu yapacağınız aktiviteleri düşünerek rahatlamayı sağlamak olacaktır
 • Böylece odaklandığınız konuyu değiştirebilir, kendinizi rahatlatabilirsiniz.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, otomobil, Otomotiv, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, motor sporları, MOTOR, WEC, FIA,

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.