Araç camlarında oluşan buzu önleme yöntemleri

Kış mevsiminin gelmesi ve geceleri hava sıcaklıklarının eksi derecelere düşmesi nedeniyle araç camlarında oluşan buzlanma, cam sileceğinin yapışması gibi sorunlar alınacak birkaç tedbirle önlenebilir.

Araç camlarında oluşan buzu önleme yöntemleri Oto-Haber

Kış mevsiminin gelmesi ve geceleri hava sıcaklıklarının eksi derecelere düşmesi nedeniyle araç camlarında oluşan buzlanma, cam sileceğinin yapışması gibi sorunlar alınacak birkaç tedbirle önlenebilir.

Kış mevsiminin gelmesi ve geceleri hava sıcaklıklarının eksi derecelere düşmesi nedeniyle araç camlarında oluşan buzlanma, alınacak birkaç tedbirle önlenebilir.

Son bir haftadır yaşanan soğuklar ve gece hava sıcaklığının düşmesi, özellikle araçların camlarında buzlanmalara neden oluyor.

Temizlenmesi zor olan camlardaki buzlanmayı alınacak birkaç tedbirle önlemek mümkün.

Kış mevsiminin gelmesiyle araç camlarında oluşan buzlanmanın sürücülerin görüşünü olumsuz yönde etkilenmektedir,

Eğer gecenin soğuk geçeceği ve don olacağı belli ise silecek suyuna donmayı önleyici kimyasallar mutlaka ilave edilmeli.

Bu hem silecek suyunun hem de boruların donmasını engeller.

Ayrıca silecekler de gece yukarı kaldırılmalı ya da camla arasına karton konulmalıdır.

Bu sileceklerin cama yapışmasını engeller.

Şoförlerin araçlarında mutlaka buz kırıcı ve buz çözücü bulundurması gerektiğini de önemlidir.

Camlardaki buzlanma için buz kazıyıcı, buğulanma için ise buğu çözücü spreyler otomobilini açık havaya park eden sürücüler için mutlaka araçlarında olması gereken malzemelerdir.

Araçlar mümkünse kapalı mekanlarda tutulmalı, kapalı garaj yoksa branda kullanılmalıdır.

Araç üzerinde ve camlarında biriken karlar temizlenmeli, araç çalıştırılıp ısıtıldıktan sonra kalorifer yardımıyla buz ve buğu çözülmelidir.

Camlar ısıtılmadan silindiği taktirde cam ve silecekler tahrip olabilir.

Ön cam buğulandığında yan camlardan biri hafifçe aralanmalı, aracın kalorifer sistemi ön cama yönlendirilerek son hızda çalıştırılmalıdır.

Buzlu camın üzerine asla sıcak su dökülmemelidir.

Bu camın çatlamasına neden olabilir.

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.