Araba için çocuk koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli

Araçla yapılan seyahatlerde çocukların güvenli ve rahat bir şekilde yolculuk yapmaları için çocuk oto koltuklarının seçim sürecinde de oldukça dikkatli olma gerekiyor.

Araba için çocuk koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli Oto-Haber

Araçla yapılan seyahatlerde çocukların güvenli ve rahat bir şekilde yolculuk yapmaları için tercih edilen çocuk oto koltuklarının seçim sürecinde de oldukça dikkatli olma gerekiyor.

Özellikle olması gereken standartta olmayan ve gerekli güvenlik önlemlerini sağlamayan oto koltukları, araç içinde çocuklar için büyük riske neden oluyor.

Çocuk oto koltuğu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, alınacak oto koltuğunun ECE (Avrupa Güvenlik Standartı) sertifikasına sahip olup olmadığıdır.

Ayrıca her çocuk oto koltuğunun çocuğun yaşına, boyuna ve kilosuna göre farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Almayı düşündüğünüz çocuk oto koltuğunun güvenilir olup olmadığını anlamak için dikkat etmeniz gereken maddeler ise şöyle; 

Çocuk Oto Koltuğu Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk oto koltuğunun olası bir kaza esnasında darbe basıncını emme özelliğine sahip köpük malzemeyle yapıldığına emin olmalısınız.

Alınacak olan koltuk 5 noktalı emniyet kemerine sahip olmalıdır.

Daha eski model oto koltuklarında ise genellikle 3 noktalı emniyet kemeri kullanılmaktır ve 5 noktalı emniyet kemerleri kadar güvenli değildir.

Çocuk oto koltuğunun araç için en iyi ve en kolay şekilde monte edilmesini sağlayan ISOIX (International Standard Organisation Fix) bağlantısına sahip olduğuna emin olun.

Koltukta güvenliği arttıracak baş, boyun bölümlerinin ve yan desteklerinin bulunup bulunmadığına dikkat edin.

Alınacak olan çocuk oto koltuğunun üretiminde terlemeyi azaltan teknik ve yıkanabilir kumaşların kullanıldığına dikkat edin.

Çocuğun oto koltuğuna yerleştirilmesi veya kaldırılması esnasındaki kullanım rahatlığına önem gösterin.

FORMULA1, motor sporları, MOTOR, WEC, FIA, F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, otomobil, Otomotiv, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit.

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.