Araba kullanırken depreme yakalanırsanız ne yapmalısınız!

Olası deprem anında pek çok kişi arabasına atlayıp yola çıkacaktır, bu durumda yoğun bir trafik sıkışıklığının yaşanması kaçınılmaz ve olağan.

Araba kullanırken depreme yakalanırsanız ne yapmalısınız! Oto-Haber

Peki deprem anında araba kullanırken ne yapmalı, nasıl hareket etmeli?

Başta unutmamak gerekiyor ki doğal afet sırasında, gereksiz yere trafik sıkışıklığı yapan  her araç ambulans, itfaiye, sivil savunma gibi arama-kurtarma gibi can kurtarma araçlarının yola çıkmasına ve ekipmanların gecikmesine sebep oluyor.

Trafik Kazası Yaşamamak İçin Bunları Yapmayın Denen Şeyler Neler? 

 • Başta şunu belirtmek gerekir ki birçok kişi hala zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası ya da poliçe yenileme yapmadan yola çıkıyor. Öncelikle araç sigortası yaptırmadan yola çıkmamaya çalışın.
   
 • Sürücülerin seyir sırasında sigara içmesi yasalarla yasaklanmıştır ancak bu yasak olmasa bile sürücünün dikkatini dağıtması sebebiyle sigara otomobil kullanırken tehlikeli durumlar yaratır ve trafik kazası sebeplerine neden olur.
   
 • Karşınızda yer alan aracın farları uzun uzun yakıyor olmasını dikkate alıp, karşılık vermek yerine farlarınızı birkaç defa selektör yaparak uyarın.
   
 • Gereksiz durumlarda korna basmamaya özen gösterin, sadece kazaya sebep olacak durumlarda karşınızdakini korumak için korna kullanın.
   
 • Sürüş esnasında sürücü koltuğu ayarları ile uğraşmak yerine yolculuğa çıkmadan önce ayarlarınızı yapın.
   
 • Araştırmalar günümüzde trafik kazaları oranlarının büyük oranlarda telefon kullanılmasından kaynaklı olduğunu gösteriyor. Seyir anında telefon kullanmamaya özen gösterin, acil durumlarda aracınızı bir yere park ederek telefon konuşmanızı gerçekleştirin.
   
 • En sık hataların yapıldığı bir diğer durumda yeşil ışığın bitiminde iyice hızlanıp geçmeye çalışmak. Bu anda geçiş hakkı verildiği için yanan yöndeki araçla çarpışma riski fazla olacaktır.

Ancak olası deprem, sel, yangın gibi doğal afetlerle baş edebilmek, kendimizin ve çevremizdeki insanların hayatları için yapabileceğimiz şeyler de mutlaka var, tek ihtiyacımız biraz dikkat ve bilgilenmek.

Deprem Anında Araba Kullanırken Yapılması Gerekenler

Doğal afet yaşanması durumunda trafikte iseniz oluşabilecek kaza ve çarpmalara dikkat ederek, önlemler almaya çalışın.

İlk olarak yavaşça sağa yanaşarak durun ve motoru durdurun, kontak anahtarınızı yerinde bırakarak kapıları kilitlemeden çıkın. 

Bu sizin zarar görmeniz durumda aracınızın trafiği engellememesi için alınan önemli bir tedbirdir.

Özellikle trafik yoğunluğu ve kaza oranı fazla olan İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde deprem ve acil durum yolları oluşturulmuştur.

Bu yollar deprem anında gereksiz yere işgal edilmemeli.

Otoyol ve şehirlerarası yollarda, anormal durumları, yangınları cep telefonu veya yol kenarındaki acil telefonlarla ilgili birimlere haber verin. 

Otoyolda iseniz yoldaki aydınlatma direklerine, trafik işaretleri levhalarına dikkat edin.

Büyük tanker ve kamyonlardan uzak durmaya çalışın.

Tünel giriş ve çıkış yakınlarına aracınızı park etmeyin, bu gibi yerlerde durmak tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir. 

Köprü ve üst geçit gibi yerlerde deprem anında yıkılma tehlikesi olduğunu aklınızda bulundurun.

Radyonuz varsa, açık tutarak deprem hasarı ve yol durumu ile ilgili bilgiler alın.

Buralarda park etmeyin, yol güvenliği ilgili bilgi almadan hareket etmeyin.

Radyonuzu açın deprem hasarları ve yol durumuyla ilgili bilgi almaya çalışın. 

Olası kaza ve deprem, sel gibi olaylardan kendinizi ve aracınızı korumak için araç sigortası yaptırmayı unutmayın.