WRC Rallisi İsveç: Latvala Toyota Yaris ile birinci oldu

Jari-Matti Latvala Toyota'ya, 1999 yılından bu yana Rally Sweden'da kazandığı ilk Dünya Ralli Şampiyonası galibiyetini getirdi.

WRC Rallisi İsveç: Latvala Toyota Yaris ile birinci oldu Diğer Seriler

Toyota’yı kullanan Latvala, Hyundai kullanan Thierry Neuville'in, cumartesi günkü etabın son aşamasında kaza yapması ile aldığı liderliği yarış son günüde de kaptırmadı ve WRC İsveç rallisinin birincisi oldu.

İsveç rallisinde Toyota Gazoo takımının en güzel onlarca özel çekim resimlere aşağıdaki link aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

http://www.turkf1.com/Fgs-1-WRC-Dunya-ralli-sampiyonasi-Isvec-Toyota-Gazoo-takim-resimleri-223.html

Sezonun ikinci yarışını kazanan Toyota pilotu, kariyerinin 17. zaferini elde etti.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) İsveç'te düzenlenen 2. ayağını, Toyota Gazoo takımının Fin pilotu Jari-Matti Latvala kazandı.

Sezonun 18 etaptan oluşan 331,74 kilometre uzunluğundaki 2. ayağını 2 saat 36 dakika 3,6 saniyede tamamlayan Latvala sezonun ilk, kariyerinin 17'nci ralli zaferine ulaştı.

Ford sürücüsü Ott Tanak, liderin 29,1 saniye arkasında 2'nci, takım arkadaşı Sebastien Ogier ise Latvala'nın 59,5 saniye gerisinde 3'üncü oldu.

Bu sonuçla puanını 48'e çıkaran Latvala, son 4 yılın şampiyonu Ogier'nin 4 puan önünde pilotlar klasmanı liderliğine yükseldi.

Dünya Ralli Şampiyonası'nın 3. ayağı, 9-12 Mart tarihlerinde Meksika'da düzenlenecek.

Hyundai kullanan Neuville, Karlstad'taki süper spesiyallerde beton bir blokla temas kurarken, süspansiyonunu kırdı ve aracını çalıştırmak için 40 saniyeden fazla zaman kaybetti.

Neuville'le  yanı sıra lider Latvala ile M-Sport'un Ott Tanak ve geçen yılın şampiyonu olan Sebastien Ogier'in önünde yarışı tamamladı.

Cumartesi günü yüksek hız endişeleri nedeni ile etap kısaltmasına rağmen, Tanak düzlüklerin en hızlısı oldu ve Cumartesi akşamı Latvala'nın avantajını 21.6 saniyeden 3.8 saniyeye düşürdü.

Cuma günü yola ilk otomobil olarak çıkan Ogier de savaşa katıldı ve Pazar günü Latvala'nın 16.6s gerisinde başladı.

Ancak Pazar sabahı Toyota sürücüsünden iki hızlı zaman ile arayı yine açtı.

Tanak, Fiesta'sında arka süspansiyon sorunu yaşadı ve takım arkadaşı Ogier, Pazar günün ilk etabında bir savrulma ile yoldan çıktı.

Latvala, Monte Carlo yarışını da ikinci bitirdiği için Toyota’yı sadece İsveç de değil Genel klasmanda da takımlar sıralamasında birinciliğe çıkardı.

Tanak ikinci oldu, kazanan Ogier ise üçüncü sırada yer aldı.

İki karşılaşmadan sonra sürücüler sıralamasında Latvala geçen yılın şampiyonu Ogier karşısında dört puan öne geçti.

OTO HABER, OTO-HABER, ARABA, OTO, OTOMOBİL, OTOMOTİV, F1, TURKF1, WRC, TOYOTA GAZOO RACING TEAM, Team Chairman: Akio Toyoda ,  Team Principal: Tommi Mäkinen,
Team Vice-Principal: Koei Saga, Driver Jari-Matti Latvala,
Co. Driver  Miikka Anttila, Driver Juho Hänninen, Co Driver Kaj Lindström, Panasonic

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.