TOYOTA WRC takımı Korsika yarışına hazır!

TOYOTA GAZOO Yarış Dünya Ralli Takımı ve sürücüler 6 Nisan - 9 Nisan arasında FIA Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) dördüncü turunda Korsika adasına gidiyor.

TOYOTA WRC takımı Korsika yarışına hazır! Diğer Seriler

TOYOTA GAZOO Yarış Dünya Ralli Takımı ve sürücüler Jari-Matti Latvala ve Juho Hänninen, 6 Nisan - 9 Nisan arasında FIA Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) dördüncü turunda Korsika adasına gidiyor.

Klasik Tour de Corse, WRC ve sezonun ilk asfalt yarışı olacak.

İsveç’de karlı, Monte-Carlo'da buzla kaplı yollardan sonraki tozlu ve çakıllı Meksika etabını ardından sezonun ilk asfalt etabına sıra geldi.

Toyota'nın WRC’ye geri dönüşünün ilk sezonunda, hem üreticilerin, hem de sürücülerin sıralamasında şu anda ikinci sırada olan takımla WRC’ye son derece olumlu bir başlangıç ​​yaptı.

Altı yıl sonra 2015 yılında takvime geri dönen bir etkinlik olan Tour de Corse, dar ve kıvrımlı asfalt yolları ile ünlüdür ve bu etaba aynı zamanda  '10.000 Köşe Rallisi' adı verilmiştir. 

Zımpara tarzında asfalt aynı zamanda uzun etaplarda lastik aşınmasının yarışta önemli bir faktör olduğunu anlamına gelmektedir.

Miting, Bastia'da düzenlenen, iki kez geçilecek olan ve her biri ortalama 30 kilometre olan ve iki etaptan oluşan ilk gün 7 Nisan Cuma günü adanın başkenti Ajaccio'da başlayacak. 

Cumartesi, kuzeyde Bastia yakınlarındaki iki etapta iki kez koşulacak, toplam 131.96 kilometre içeriyor. 

Miting, Pazar günü Porto Vecchio yakınlarındaki 10.42 kilometrelik bir Güç Sahnesi ile olayın en uzun safhasından sonra, Antisanti'den Poggio di Nazza'ya 53.78 kilometre sonra sonuçlandırılıyor.

Mitingin başlangıcından önce, her sürücü, mitingde görüleceği yollara benzer yollar da araç kullanarak, Corsica yarışı için iki gün hazırlık yaptı.

Tommi Mäkinen (Takım Müdürü)

"Arabaya daha yeni özellikler ekleyerek çok iyi bir test yaptık ve bugüne kadar gördüğümüz kadarıyla asfalt performansımız oldukça umut vericiydi.

İyi bir sonuç almak için  çok iyi bir arabamız var.

Bu yarış başında bir çok olumlu şey var: Birincisi, Jari-Matti yarışmayı çok seviyor ve form olarak ok iyi durumda, bu nedenle sürücüler içinde en iyi performansı gösterebiliyor. 

Corsica'da Jari için sorun olmamalı, zira çok az sert dönemeç var, bu nedenle yol koşulları Jari için sorun olmayacaktır.  

Ayrıca Juho hastalığından tamamen kurtuldu. 

Kendini iyi hissetmediği halde Meksika'daki son mitingi bitirip çok iyi bir performansla bazı puanlar kazanmayı başardı,

Jari-Matti Latvala (Sürücü araba 10)

"Korsika benim için özel bir olay: burası dar ve engebeli yollara sahip.

Asfalt hızlı ve aşındırıcı yollardan oluşuyor.

İki gün içinde 380 kilometreyi tamamlayan çok iyi bir test yaptık. 

Birkaç farklı amortisör ayarını denedik. 

Monte-Carlo'dan sonra arabanın asfalt üzerindeki potansiyeli konusunda bir fikrimiz var ve arabayla olan hislerimiz Monte testinden çok daha iyi seviyede. 

Ancak şimdiye kadar tüm geçmiş yarışlarda gördüğümüz gibi rakiplerimiz çok güçlü olacak.

Dolayısıyla mazeret olarak hiçbir şeyi kabul etmiyoruz. 

Her rallide arabayı daha da  iyileştirme konusuna odaklandık. 

Şimdiye dek bu hedefimizde ulaştık, , bu yüzden mutluyum. "

Juho Hänninen (Sürücü araç 11)

"Kendimi çok daha iyi hissediyorum ki Corsica'yı dört gözle bekliyorum: Tarmac'a dönmek güzel oluyor. 

Daha önce bir kez bu etapta yarıştım.

Bu nedenle, Jari-Matti'nin arabayı nasıl ayarlayacağına ilişkin çok fazla güveniyorum. 

Bana göre, araba aslında Monte Carlo'daki etabına oldukça benziyor.

Korsika'da Monte Carloya göre temel fark lastiktir, bu nedenle özellikle uzun etaplar için en iyi sonucu nasıl alacağımızı öğrendik. 

Meksika olduğu gibi umutla yola devam ederseniz şartlar size karşı olsa bile iyi bir sonuca sahip olabileceğinizi ve bu yıl Toyota'nın felsefesinin biraz da bu olduğunu bize gösterdi: Aracın daha iyi ve daha iyi olmasını sağlamaya devam edeceğiz. "

İstatistikler (Tour de Corse):

Yıl

Jari-Matti Latvala

Juho Hänninen

2016

4

-

2015

1

-

Tour de Corse, 2009-14 arası WRC üyesi değil

2008

4

24

2007

4

-

2006

DNF

-

2017 FIA Dünya Ralli Şampiyonası'nda 3. turdan sonra sürücüler:

1 Sebastien Ogier 66

2 Jari-Matti Latvala 58

3 Ott Tanak 48

4 Dani Sordo 30

5 Thierry Neuville 28

6 Kris Meeke 27

7 Craig Breen 20

8 Elfyn Evans 20

9 Hayden Paddon 17

10 Stephane Lefebvre 10

11 Juho Hänninen 9

2017 FIA Dünya Ralli Şampiyonası :

1 M-Sport Dünya Ralli Takımı 103

2 T OYOTA GAZOO Yarış WRT 67

3 Hyundai Motorsport 65

4 Citroen Toplam Abu Dhabi Dünya Ralli Takımı 55

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO, ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, ARABA,

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.