Köşe Yazısı: Çin Gp'sinin ardından

Sezonun ilk iki yarışını geride bıraktığımız şu günlerde ak ile kara belli olmaya başladı. 

Köşe Yazısı: Çin Gp'sinin ardından Formula1

Çin Gp'si koşuldu, gümüş ok Hamilton rahat bir şekilde birinci, Vetttel ise mücadeleci bir performansın ardından ikinci oldu. Pilotlar klasmanında Vettel ve Hamilton’un puanları eşitlendi, değişen tek şey 13 sıra uçup podyumun 3. basamağına konan Hollandalı Verstappen oldu.

Pazar günü koşulan Çin Gp'sinin başlangıç anı biraz temkinliydi(ilk dört sıra için). Vettel, başlangıçta agresif davranıp, Bottas'a geçiş imkanı vermemek için Ferrari'sinin ucunu hafif sola doğru konumlandırdı ve ikinciliğini korudu. Mercedes pilotları da sıra kaybetmez iken, Raikkonen ikinci yarışındaki başlangıcında da yine hayal kırıklığı yarattı. Hatta hayal kırıklığı seviyesini, Red Bull pilotu Ricciardo'ya geçilerek bir kademe daha arttırdı.

Çin Gp'sinin başlamasının ardından stratejilerde belli oldu. Hamilton gazı kökleyecek, Vettel'de geçtiğimiz yarış da olduğu gibi Hamilton'ı baskı alında tutup, uygun an gelince geçecekti(uygun an muhtemelen pit-stop anı olacaktı.). Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı. Kurumaya başlayan pist ile birlikte yağmur lastiklerini erken değiştirme kumarı ve kumarı kaybeden çaylak pilotların pist bariyerleri yaşadıkları yasak ilişikler yüzünden piste giren güvenlik aracı, Vettel ve Ferrari'nin zaman, liderlik hesap endeksini olumsuz anlamda bozdu. Yaşanan bütün olumsuzluklara karşın yarışı ikinci bitirmek Vettel ve Ferrari için gene de iyi bir şans sayıldığını düşünüyorum.

VETEL BU SEZON BİR BAŞKA !

Güvenli aracı periyodunun ardından Verstappen, Ricciardo ve Raikkonen'in ardına düşen Vettel'in özellikle Ricardo'yu geçişi bu sezon farklı bir motivasyonda olduğunun en büyük göstergesi. Fakat Ferrari aynı motivasyona sahip mi o konuda şüpheliyim?

Nedenine gelecek olursak. Vettel, pit-stopların ardından takım arkadaşı Raikkonen'in gerisine düştü. Hani ilk turlarda Raikkonen'in Ricciardo'yu geçmesini beklemek mantıklıydı fakat ardından geçen her tur belki de Vettel'in muhtemel birinciliğine mal oldu.

Kış testlerinde tozu dumana katan İçeman'in Mercedes'in çaylağı Bottas'ın gerisinde kalmasının(sıralama turlarında) başka bir açıklaması olamaz. Yani takım emirleri uygulanıp(acı ama gerçek bu) Vettel'in Raikkonen'i daha erken geçmesi sağlanmalıydı. Bu yolla Vettel Hamilton'u baskı altında tutabilir, Raikkonen'de Ricciardo'nun ardında yaşadığı lastik aşınmasını azaltıp, podyuma çıkabilirdi. Bu sebepten dolayı Ferrari'nin Vettel kadar motive olmadığını düşünüyorum. Genede Raikkonen'i eleştirmek için erken.

HAMILTON SUREKLİ GÜLÜYOR MERCEDES BİR ŞEYLER Mİ SAKLANIYOR?

Dikkat ediyorum Hamilton, iki yarışın ardından da gülücükler dağlıyor, Vettel'i tebrik etmek için bekliyor. Geçen sezonun şampiyonu Rosborg'in süper emekliliğinin ardından takım içineki çatışmaları onarılabilecek hasar alarak atlatan Hamilton, kolay sindirilebilir Bottas'ı daha sezon başlamadan egale edip, sıralama turlarını kazanınca gülücükleri bonkörce dağıtır oldu.

Komple teorilerine prim vermeyi seven biri değilim ancak belki de gümüş oklar eskisi kadar hızlı fakat yayın gelirlerinin artması için Formula 1'in ABD'li sahiplerinin biraz ağırdan alın şeklindeki konuşmaları sonucu(şahsi fikrim) hızını saklıyor olabilir.

Öte yandan diğer senaryoda Rosberg'in emekliliği Mercedes'e takımlar şampiyonluğuna mal olabilir. Eğer hızını saklamıyor ve Ferrari arayı kapatmışsa bu durumda Mercedes acemisi Bottas yüzünden bu sezon duble şampiyonluk hatta iki şampiyonluk birden gidebilir. Rosberg'in gidişi Ferrari ve Vettel'e çok büyük avantaj sağlamış olabilir.

RED BULL'UN MOTOR DRAMI

Red Bull'un iyi bir motorla neler yapabileceğini hayal etmek için bir hayalperest olmaya gerek yok. Hatta basit bir mantık kullanıp,

"Gaza basılmayan her yarışta Red Bull kanatlanır." demek yeterli.

Çin Gp'sinde pist ıslakken bu sözü güzelce test etmiş olduk. Pist ıslak kalmaya devam etseydi Verstappen, Hamilton'ı muhtemelen geçebilirdi. Renault Red Bull'a rekabetçi bir motor sağlamalı artık.

Verstappen deyince konuyu bu kadar çabuk kapatmak olmaz. Yeteneğine şapka çıkarılacak bir pilot. Bu yüzden de egosu ve şımarıklığına katlanılması gerekiyor çünkü geleceğin pilotu o. Onunla takım arkadaşı olmak Hamilton ile takım arkadaşı olmak tan bile zor olabilir. Nitekim Çin Gp'sinin son turlarında takım arkadaşı Ricciardo'ya geçilmemek için telsizden verdiği tepkilere bakmak yeterli olabilir. Verstappen'in Hamilton'dan tek farkı, Hamilton'da güçlü motorlu bir Mercedes, ve 3 dünya şampiyonluğu var.  Verstappen'de bu saydıklarımın her birine sahip olabilecek yeteneğe sahip, sadece zaman ve uygun takım koşulları gerek.

Reb Bull ısrarla Avusturya Gp'sini işaret edip kanatlanacaklarını ve şahlanan Ferrari atını yakalayacaklarını söylüyor. O zamana kadar iş işten geçmiş olabilir. Red Bull bu sezon kesinlikle çok rahat. Çünkü orta sıra diye tabir ettiğimiz takımların hepsi kaos içinde. Yani Red Bull alttan baskılayacak takım yok, rahatça işine odaklanabilir.

ORTA SIRA TAKIMLARI

Haas F1 takımı puan olarak Toro Rosso takımının gerisinde olsa da F1'in diğer takımlarına oranla sezona daha hazır buldum. Gerek tecrübeli pilotu gerekse ABD motor sporları geleceği Haas F1'i daha derli toplu gösteriyor.

Diğer takımlara gelecek olursak, gerek bütçe sıkıntıları gerekse değişen kurallar ve otomobiller yüzünden orta sıra şekillenmesi Avrupa'nın ikinci yarışını bulabilir.

GELELIM ÜZGÜN ADAM ALONSO'YA!

Alonso'ya Ferrari'den ayrılığının ardından yaşayacakları fragman olarak izletilseydi, Vettel'e bir dünya şampiyonluğu verme pahasına Ferrari'de kalmayı tercih eder miydi diye düşünmeden edemiyorum. Fakat şunun da farındayım ki Alonso gibi bir usta pilot fragmanları izleyip karar vermez her şeye rağmen McLaren-Honda ile mücadele etmeyi seçerdi ve büyük ihtimalle yine aynı dramı yaşardı.  

Alonso'nun bu sezon McLaren-Honda ile çıktığı iki yarışın ardından hayatımın en iyi yarışlarıydı şeklinde demeç vermesini ironi yapması olarak düşünüyorum. Ya da "ben hâlâ çok iyiyim fakat eldeki malzeme bu," kurtarın beni demeye çalıştığı şeklinde yorumluyorum.

McLaren'in inat edip motor işine girmemesini de alkışlıyorum(!) Hiçbir şekilde şu an kaybettiği itibardan ve sponsor gelirlerinden daha kötü olamazdı.

Sezon çok uzun ve biz daha iki yarış izledik. Yeni otomobillerin, pilotların daha çok kez iniş çıkışlarını izleyeceğiz fakat bu sezon gösteriyor ki güzel ve rekabetçi olacak.

SON SÖZLER

Turkf1.com'un birinci yaşını kutlarım. Bu güzel ailenin bir parçası olmak beni çok mutlu ediyor. Genel yayın yönetmenimiz Buğra Sezer'e bana verdiği şans için sonsuz nimetlerimi sunar, Turkf1,com'a nice başarılı yıllar dilerim.

Hüseyin İlker Duman

Hüseyin İlker Duman / Editör

Tüm Yazıları

Hüseyin İlker Duman sitemizin Formula 1 sevdalısı editörlerinden biridir. Kendisi ayrıca koyu bir Michael Schumacher hayranıdır. Anadadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Duman aynı zamanda dizi ve film senaristidir.