Trafik sorunu tarih mi oluyor?

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, sadece arabalara özel daha dar bir tünel sistemi ile daha hızlı kazan yeni bir sondaj teknolojisi geliştirdi.

Trafik sorunu tarih mi oluyor? Oto-Haber

   

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, sadece arabalara özel daha dar bir tünel sistemi ile daha hızlı kazan yeni bir sondaj teknolojisi geliştirdi.

Otomobil sektöründe elektrikli araç devrimini başlatan, yeniden kullanılabilir roketler üreterek uzay yolculuğu ve taşımacılığında çığır açan mucit ve girişimci Elon Musk trafik sorununu çözmek için de ilk somut adımları atmış görünüyor.

Aşağıdaki linki tıklarsanız konu hakkındaki videoyu seyredebilirsiniz.

http://www.turkf1.com/Vd-629-VIDEO-The-Boring-Company--Tunnels.html

Kısa bir süre önce sosyal medya hesabında trafik sıkışıklığından şikayet ederek bu işi çözmek için tüm şehirde hızlı ulaşım tünelleri açacağını söyleyen Musk, ‘The Boring Company’ yani ‘Kazma Şirketi’ isimli bir girişimde bulundu.

Varolan tünel açma yöntemlerinin çok maliyetli, tünel açan aletlerin aşırı yavaş ve buna ilişkin yatırımların çok verimsiz olduğunu öne süren Musk, arabalara özel daha dar bir tünel sistemi ile daha hızlı kazan yeni bir sondaj teknolojisi geliştirdi.

Godot adı verilen tünel kazma makinası ile Los Angeles’da ilk adım kazma işlemini tamamladıklarını Twitter’dan duyuran Musk, projenin içinde kullanılacak olan materyal ve sistemlere ilişkin görselleri de ilk kez sosyal medya hesabında paylaştı.

Elon Musk aynı zamanda ilk Mars kolonisini kuran kişi olmak niyetinde.

Mars gezegeninde kurulacak ilk yapılaşmanın yer altında olması öngörülüyor dolayısıyla Musk’ın aynı zamanda Mars için gerekli yeni sondaj teknolojisini geliştirdiği düşünülüyor. 

ABD’nin Kaliforniye eyaletindeki Los Angeles şehrinde kazmaya başlayan Musk, şehrin altını tamamen tünellerden oluşan bir ağ ile kaplamak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti ile ümit verici bir görüşme yaptığını belirten çılgın girişimci, Los Angeles merkez tren istasyonlarından Union Station ile hava alanını bağlayacak ekspres bir tren yolunu da projeye ekleyeceğini duyurdu.

Öyle görünüyor ki Musk’ın hayallerinin önünde duran tek şey bürokrasi ve izinler.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, WEC, FIA,

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.