Araç kliması nasıl kullanılır?

Yaz aylarında en fazla ihtiyacımız olacak aletlerden biri de araç klimaları. Araç klimalarını nasıl daha verimli kullanabiliriz, dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir?

Araç kliması nasıl kullanılır? Oto-Haber

Yaz aylarında en fazla ihtiyacımız olacak aletlerden biri de araç klimaları. Araç klimalarını nasıl daha verimli kullanabiliriz, dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir?

Yaz mevsiminde araçların iç sıcaklığı dışarıdan daha fazladır.

Aracınıza biner binmez klima açılırsa, araç içindeki biriken dışarıdaki havadan çok daha sıcak olan kabin havasının soğutulması uzun zaman alır.

Yapılacak ilk şey önce araç içindeki camları açarak araç iç sıcaklığını ve dış sıcaklığını dengelemektir.

İkinci olarak da klimanın araç motorunun çalıştırılacağı sırada kapalı tutulması, klima araç çalıştıktan sonra düşük devirde açılması ve giderek devrinin yükseltilerek kullanılması daha uygun olacaktır.

Aksi takdirde aniden yüksek devirde çalışmaya başlayan klima kompresörünün yeterince yağlanamadığından klimanız arızalanabilir.

Yani otomobilin motoru çalıştırılıp motor ısıtılmadan kesinlikle klima çalıştırılmamalıdır.

Aracınızın içi serinledikten sonra fanı 1. veya 2. kademeye alın.

Böylece daha derin bir soğuk elde edersiniz ve rahatsız olmazsınız.

Klima fanının yönünü cama ve ayaklara ayarlarsanız hava içeride sizi rahatsız etmeden dolaşır ve kabin içi daha rahat soğur.

İç sıcaklık ile dış sıcaklık arasındaki farkın 10 dereceden fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.

Klima çalışırken, camları kapalı dış havalandırmayı kapalı tutmayı ihmal etmeyin. Klimanızdan en iyi performansı bu şekilde alabilirsiniz.

Klimayı yüksek devirlerde fazla açma kapama yapmak klimanıza zarar verebilir.

Yüksek hızda giderken klimayı devreye sokmayın, düşük hızda çalıştırıp sonra hızı artırın.

Bu yakıt tüketiminizi azaltacak bir uygulamadır.

Bahar aylarında hava tam ısınmadan polen filtresinin değişimini ve gaz ölçümlerini yaptırmalısınız.

Bakteri oluşumunu önlemek için gerekli ilaçlarla yetkili servislerde bakımını yaptırın.

Soğutmadan azami verim alabilmek için periyodik kontroller sırasında radyatör (kondenser) üzerinde birikmiş toz, ölü böcekler ve yaprakları temizletin.

Çok tozlu yol şartlarında klimayı çalıştırmayın.

Ara sıra klimayı kapatmakta fayda var.

Şehirlerarası yolculukta klimayı çok rahat kullanabilirsiniz.

Yaz başlarında klimanın gazının ölçtürülmesi lazım.

Klimanın eksik gazla çalıştırılması da araca zarar verir.

Soğutmaz, sıcak hava verir.

Klima bakımının mümkün olduğunca servislerde yapılması gerekir, "Merdiven altı diye tabir edilen yerlerde doldurulan gazlar hem düzgün çalıştırma sağlamayacak hem de gaz kaçağı gibi sorunlar çıkarabilecektir.

Ayrıca yetkili servislerde klima gaz kaçağınız önleyecek ekipmanlar (gözle görülmeyen gaz kaçaklarını tespit eden ekipmanlar) vardır.

Yaza girerken özellikle sıcak iklimli bölgelerde klima gazlarının kontrol edilmesi gerekir.

Klimanın seviyesini aniden yüksek devire almayın, çünkü yüksek devirde aniden çalışmaya başlayan klima kompresörünün yeterince yağlanamadığından arızalanabilir.

Kışın klimaları haftada 1 dakika çalıştırın.

Kışları klima çok kullanılmadığı, yani devir daim olmadığı için içindeki gaz havaya dönüşüyor.

Havaya dönüştüğü zaman içinde gaz gözüküyor ama randıman alınamıyor.

Soğukluk kalitesi gidiyor.

Araç klimaları kışın haftada yarım ya da 1 dakika çalıştırılıp gazın devri daim yapması sağlanmalıdır.

Böylece, klima sistemi içindeki contalar kurumadan yağlı durumda kalacaktır.

Bunun sonucunda, klima içindeki soğutucu akışkanın sistemin çalıştırılmadığı kış aylarında contaların kenarından atmosfere kaçması engellenecektir."

Bir başka önemli husus ise klimayı araçtan inmeden 5 dakika önce kapatmanız, dışarıdaki sıcak hava ile karşılaştığınızda şok geçirmenizi önlerken aracınıza fayda sağlarsınız.

"Park edilecek yere yaklaşıldığında klima kapatılmalı ve motor durana kadar birkaç dakika boyunca sadece havalandırma fanı çalıştırılmalıdır.

Böylece, evaporatör yüzeylerinin kuruması sağlanır ve evaporatörden istenmeyen kokular yayılmasının önüne geçilebilir.

"Klima çalıştırıldığında, evaporatörden geçirilerek soğutulan hava akımı içindeki nemin evaporatör yüzeylerinde yoğuşur ve ıslanan yüzeylerde ise hızla bakteri ürer."

Aracınızda sadece üreticinin tavsiye ettiği klima gazını kullanın.

"Bazı bilinçsiz servis personelinin, bu akışkan yerine daha ucuz olması nedeniyle yanıcı gaz içeren karışımları kullandığı görülmektedir.

Bu durumda klimanın soğutma performansı azalmakta ve kaza durumunda sistemden dışarı çıkan yanıcı gaz alev alarak yangına neden olabilmektedir.

Bu nedenle katalogda belirtilenden başka bir soğutucu akışkan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Araç içine giren toz ve bakterileri filtre etmek amacıyla araçlarda polen filtresi bulunduğunu, bu filtresinin de aracın sürüldüğü yollardaki toz durumuna göre artan sayıda yılda birkaç kez değiştirilmesi gerekir ki klimadan iyi performans alınsın.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, WEC, FIA,

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.