Köşe Yazısı: Bilinmeyen Türk yarışçılar

Bu köşe yazısında belki hepinizin bildiği ya da bilmediği bir konuyu değineceğim.

Köşe Yazısı: Bilinmeyen Türk yarışçılar Diğer Seriler

Öncelikle Kenan Sofuoğlu, Berkay Besler ve Kaan Önder gibi yarışçılarımızın başarılarını hepimiz biliyoruz. Ama diğer yarışçılarımız?

Salih Yoluc, Ayhancan Güven gibi yarışçılarımız uluslararası arenada kendi kategorilerinde başarılar elde ederken medya bunu ya çok az yansıtıyor ya da hiç.

Bunun sebebini açıkçası çok iyi bilmeme rağmen burada açıklayamayacağım.

Mesela Salih Yoluc geçtiğimiz ay Le Mans 24 saat yarışında boy gösterdi ve GTE Am kategorisinde yedinci sırada yarışı noktalamayı başardı.

 Her ne kadar genel klasman ya da kategori birincisi olmamasına rağmen büyük bir başarıdır. Çünkü Le Mans gibi bir organizasyonda yarış tamamlamak bile, tabiri caizse "yürek isteyen" bir durumdur.

Salih bu sezon Avrupa Dayanıklılık Şampiyonası'nda yarışıyor ve GT kategorisinde bir galibiyet  bir podyum ile şampiyona lideri konumunda.

Aynı zamanda 2015 Dubai 24 Saat yarışını GT kategorisinde kazanan tek Türk ünvanını koruyor.

Ayhancan ise Le Mans yarış haftasonunda düzenlenen Porsche destek serisinde altmış yarışçının katıldığı organizasyonda podyum mücadelesi vermesine rağmen dördüncü sırada yer aldı.

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama dünya üzerindeki Porsche serilerinden altmış yarışçı katıldı ve Ayhancan'ın daha ilk sezonu.

Ayrıca rakipleri arasında Dino Zamparelli, Dan Cammish gibi kendi serilerinde şampiyonluk mücadelesi veren pilotlar var.

Kısaca bilinmeyen yarışçılarımız şu anlık Salih Yoluc ve Ayhancan Güven olarak gözüküyor.

Bakalım ileride fazla tanınmayan pilotlardan hangisini Le Mans'da ya da başka bir yerde podyumun en üst basamağında göreceğiz? Belki de Formula 1 olur?

Neyse bana ayrılan sürenin sonuna geldim. Umarım siz değerli okuyucularımıza bir şeyler kazandırabilmişimdir.

Saygılar                                            

Turkf1.com Editörü Bartu Hunduroğlu

Bartu Hunduroğlu

Bartu Hunduroğlu / Editör

Tüm Yazıları

Bartu Hunduroğlu sitemizin Motor Sporları alanında çalışan editörlerinden biri olup tüm serileri takip etmektedir. Kendisi Formula dışındaki serilerden sitemize haber girişi yapmaktadır. An itibari ile İstanbul Aydın Üniversitesi İspanyolca Çevirmenlik bölümünde okumaktadır.