Formula 1'in sarı fırtınası yollara çıkıyor

Fransız markası Renault bu yıl 40'ıncı yılını ve Formula 1'e dönüşünü yeni tasarladığı konsept otomobil ile kutluyor. Formula 1'deki aracıyla aynı renklere sahip olan yeni Clio R.S. 16 Monako GP haftasında tanıtımını gerçekleştirdi.

Formula 1'in sarı fırtınası yollara çıkıyor Oto-Haber

Formula 1'in ünlü pisti Monako GP'de F1 takımı pilotu Kevin Magnusseeni F1 sarısına boyalı yeni otomobili tanıttı. Bu tanıtımda Fransız marka F1 sarısı otomobilin hem günlük kullanımda hem de pistte kullanılabileceğini gösterdi. 

Gelişimi rekor bir sürede gerçekleşti 

Renault Sport Cars CEO’su Patrice Ratti: 

“Hedefimiz sıra dışı performans özelliklerine sahip bir konsept otomobil üretmekti. 

“360 Nm tork üreten 275 HP gücündeki 2 litrelik en güçlü motorumuzla donatılmış Clio R.S. üretmek kağıt üzerinde son derece çekici bir fikirdi. Ancak bunun uygulanabilir olduğundan emin olmak zorundaydık.” 

Yüksek performanslı otomobili 5 ayda tamamlayan Renault, motor sporları ve asfalt otomobil dünyasından çıkan otomobili şehir kullanımı için üretti. 

Performansına uygun tasarımı 

Yeni Clio'nun gövdesi 60mm genişletildi. Otomobilde performansını görüntüsüyle bağdaştıran 19 inçlik jantlar kullanıldı. Sonuç olarak sportif bir görünüme sahip bu otomobil yaratıldı. 

Renault F1 takımındaki aracının da rengi olan Sirius sarısı Renault Sport'un özgün bir rengi haline geldi. Ayrıca otomobilde Formula 1 aracının parlak siyah rengi de göz önüne çıkıyor. İlk kez Monako caddelerinde sergilenen otomobilin bir sonraki gösterimi 23-26 Haziran'da İngiltere'de gerçekleşecek olan Goodwood Festival of Speed'de olacak.

TurkF1.com oto-haber sekmesinden otomobil dünyası hakkında en güncel haberlere ulaşabilir popüler markalar ve kampanyalar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca yarış izle kategorisi sayesinde geçmiş yarışları izleyebilirsiniz. Türkiye yani TR çapında araba tutkunlarının adresi artık TurkF1.

Emre Şara

Emre Şara / Arşiv

Tüm Yazıları

Sitenin bir diğer kurucusu olan Emre Şara Yayın kordinatörü ve sistem uzmanı olarak çalışmaktadır. Kendisi Formula 1 WRC ve otomobil tutkunu olduğu için bu konularda siteye haber girişide yapmaktadır. Bugüne kadar internet medyası ve bilişim sektörlerinde çalışmış olan Emre Şara aynı zamanda Yazılım Mühendisidir.