Vettel kalkanı kullanan ilk isim olacak

Ferrari’den yapılan açıklamada halo yerine tercih edilen güvenlik sistemi olan ‘kalkanın’ ilk olarak Vettel tarafından Silverstone’da deneneceği belirtildi.

Vettel kalkanı kullanan ilk isim olacak Formula1

Britanya Gp’si antremanlarında sistemi deneyecek olan Alman pilot, sistemin gelişmesi için geri bildirimlerde bulunarak konuyla ilgili FIA’ya yardımda bulunacak.

Vettel’in kalkanı Cuma günkü ilk antremanlarda kullanacağı belirtilirken, pist üstündeki parçalardan koruma ve görüş konusunda nasıl bir etki bıraktığı araştırılacak.

Geometrisi FIA tarafından belli olan kalkanın pilotu rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanması ve araçtan çıkışın mümkün olduğunca kolay olması için de tasarımda ayarlamalar yapılacak.

Bu sistemin en erken 2018’de kullanılmaya başlanması beklenirken, testlerin ardından gelecek geri bildirimlerle geleceğine kesin olarak karar verilecek.

 

Yıldırım Karabulut

Yıldırım Karabulut / Editör

Tüm Yazıları

Yıldırım Karabulut sitemizin Motor Sporları alanında çalışan editörlerinden biri olup favori sporu Formula 1'dir. TurkF1.com'dan önceki kariyerinde görsel basın mecrasında güncel Formula 1 haberciliği tecrübesi bulunan Yıldırım Karabulut aynı zamanda Endüstri Mühendisidir.