Rolls-Royce Phantom Londra'da sergilenecek.

Rolls-Royce Phantom mirası tekrar Londra'da sergilenecek.

Rolls-Royce Phantom Londra'da sergilenecek. Oto-Haber

   

   

Beatles'ın efsanevi "Sgt. Peppers Lonely Hearts club band" albümünün çıkışının 50. yıldönümünde, John Lennon'ın Phantom V'i "Muhteşem sekiz Phantom- Rolls-Royce sergisi" için Kanada'dan Londra'ya doğru yola çıktı.

29 Temmuz – 2 Agustos Tarihleri arasında Bond caddesindeki Bonhams müzayede evinde düzenlenen sergide görülebilecek.

JOHN LENNON'IN İLHAM KAYNAĞI OLAN EFSANE PHANTOM V'İ

Rolls-Royce 3 Haziran 1965'te John Lennon'a çok özel Black Valentine Phantom V'in teslimatını yaptı.

John Lennon her zaman sıradışı bir milyoner olmak istediğini söylerdi.

Phantom bu rüyasının gerçekleşmesi için önemli bir adım olacaktı.

John Lennon'ın Phantom V'i efsane Rock yıldızının tarzına göre kişiselleştirilmişti. Arka koltuklar çift kişilik yatağa dönüşüyordu.

Aracın içine televizyon, buzdolabı, telefon, kayıt cihazı ve özel bir ses sistemi özel olarak eklenmişti.1967 yılının Nisan ayında " Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band" albümünün kaydı bittikten sonra John Lennon, Surrey'deki karoser ustası JP Fallon'dan arabanın dış boyasını değiştirmesini istedi.

Yeniden boyanan Phantom albümünün dünya genelinde piyasaya sürüldüğü 1 Haziran tarihinden bir kaç gün önce ortaya çıktı. Araba sarının baskın olduğu albümün kapağını yansıtıyor ve albüm konseptinin bir parçası gibi duruyordu.

Bu yeni renk şeması, genelikle psikeledik olarak tanımlanır.

Ancak dikkatlice bakıldığında, rastgele bir renk sarmalı olmadığı anlaşılır.

Otomobil çingene karavanlarında ve kanal teknelerinde kullanılan romanlara özgü çiçek desenleriyle ve tavan kısmındaki zodyak sembolüyle dizayn edilmiştir.

Phantom V John Lennon tarafından 1969 yılına kadar düzenli olarak kullanıldı. (Lennon'ın sade ve beyaz renkte başka bir Phantom V'ide vardı.) Hatta Lennon 1969 yılında Vietnam savaşını bu araçla protesto etmiş,savaş karşıtı simge olarak karşımıza çıkmıştı.

Araba 1970 yılında, John Lennon'ın taşındığı yıllarda, onun hemen arkasından ABD'ye gönderildi. Rolling Stones, Bob Dylan ve The Moody Blues gibi tanınmış rock yıldızlarına kiraya verildi.

1977 yılında Smitsonian enstitüsüne bağışlandı.

Kanada'da ki Royal British Columbia müzesinde sona erdi.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, WEC, FIA,

 

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.