F1 Macaristan Grand prix lastik seçimi

Macaristan Grand Prix’sinde kullanılacak P Zero Beyaz orta, P Zero Sarı yumuşak ve P Zero Kırmızı süper yumuşak lastikler, 2017 sezonunda beşinci kez tercih edilecek.

F1 Macaristan Grand prix lastik seçimi Formula1

LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ

Hungaroring art arda virajlardan oluşması nedeniyle lastikler sürekli çalışıyor.

2016’da yağmurlu bir cumartesinin ardından en yüksek pist sıcaklıklarından birinin kaydedildiği Macaristan’da geçen yılın kazanan stratejisi iki pit stop olmuştu.

Takımlar viraj hızlarını maksimize etmek için oldukça yüksek bastırma gücü (downforce) uyguluyor ama aerodinamik yerine mekanik tutuş vurgulanıyor.

Geçmişte güvenlik araçlarının Macaristan’da yarış stratejilerini etkilediği görüldü.

Gerçek anlamda tek düzlüğün olması, lastiklerin pek soğuma şansı bulmaması anlamına geliyor.

Rakipleri geçmenin çok zor olduğu bu pistte sıralamalar ve strateji önem kazanıyor.

Hızlı tur açısından kontrollü ve çevik sürüş, doğrudan güç uygulamanın önüne geçiyor.

MARIO ISOLA - PIRELLI OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI

“Pistin yüzey yenilemesi, geçen yılki Grand Prix’ye yetişmişti. Yeni asfaltın olgunlaşmasıyla birlikte bir yılın ardından bu değişikliğin etkisini görmek ilginç olacak.

Geçen sene, yüzeyin öncekine kıyasla daha yumuşak ve genel olarak daha hızlı olduğuna dikkat etmiştik.

Takımların lastik seçimleri, yumuşak ve süper yumuşak yönünde olduğu için stratejilerinin temelini de bunun oluşturmasını bekliyoruz.

Macaristan geleneksel olarak farkı stratejinin yarattığı bir yarış ve diğer araçları geçmenin de zor olduğu düşünüldüğünde cuma ve cumartesi günleri toplanacak veriler, bu yepyeni nesil daha hızlı arabalar açısından çok daha önemli kazanacak.”

YENİLİKLER

Grand Prix ile aynı zamanda Pirelli’nin tedarik ettiği lastikler açısından en büyük tek yarış olan Spa 24 Hours Belçika’da gerçekleşecek ve 10.000’den fazla lastik kullanılacak.

Macaristan Grand Prix’sinin ardından yılın ikinci sezon için testi Salı ve Çarşamba günleri muhtemelen tüm takımların katılımıyla gerçekleşecek.

Test kapsamında Mercedes, bir günlüğüne Pirelli’nin 2018 slick lastiklerinin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla bir arabasında bu lastikleri kullanacak. 

Macaristan’dan sonraki hafta sonu, Pirelli’nin Avrupa Ralli Şampiyonu Kajetan Kajetanowicz kendi ülkesindeki Rally Rzeszow’da yarışacak ve tekrar liderliği almaya çalışacak.

Sezonun yarısını geride bırakan Formula 1, Macaristan Grand Prix’sinden sonra bir mola alacak ve Ağustos sonunda Belçika ile devam edecek.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, WEC, FIA,

 

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.