İngiltere'de otomobil üretimi yavaşladı!

İngiltere Motor İmalatçıları ve Tüccarları Derneği, uzun süredir devam eden rekor büyümenin ardından, İngiltere pazarının yavaşladığını açıkladı.

İngiltere'de otomobil üretimi yavaşladı! Oto-Haber

Dernekten yapılan açıklamaya göre 2020 yılına kadar yılda iki milyondan fazla otomobil üretiminin mümkün olmadığı belirtildi.

İngiltere’de otomobil üretimi Haziran ayında yüzde 13.7 geriledi. Üretimde yaşanan düşüş, İngiltere’de otomobil satışlarına da yansıdı.

Motorlu Taşıt Vergisi’ne Nisan ayında zam yapılacağı bilgisi yılın ilk aylarında satışları arttırmıştı.

Fakat yine de 2017 yılının ilk altı ayını 2016’nın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda İngiltere’de satışlarda yüzde 9.5’lik bir düşüş görüldü.

Uzmanlara göre Brexit üzerindeki endişeler ve devam eden belirsizlik yatırım üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

 Ayrıca yeni bir anlaşmanın olmaması veya en azından mevcut ticaret koşullarını koruyucu geçici bir düzenlemenin yapılmaması üretimin 2019’a kadar sürekli düşüşüne neden olabileceği söyleniyor.

Uzmanlara göre İngiltere’nin gümrük birliğini bırakması ve Dünya Ticaret Örgütü tarifeleri tarafından yönlendirilen fiyat artışlarından kaynaklanan ‘zorunlu’ sınır denetimlerinin neden olduğu tedarik zincirinin bozulması, üretim miktarını 2016 seviyelerine geri çekebilir.

İngiltere Motor İmalatçıları ve Tüccarları Dernek yetkilileri, Avrupa Birliği tek pazarını ve gümrük birliğini terk eden İngiltere’de otomobil üretiminin % 10’luk bir düşüş yaşayacağını öne sürüyor.

Dernek Başkanı Mike Hawes, Brexit belirsizliğinin yatırıma yardımcı olmadığını ve büyümeyi durdurduğunu bu yüzden hükümete ‘dinleme’ modundan çıkıp, sektörün gelecekteki rekabet gücünü güvence altına alacak somut planları masaya yatırması çağrısında bulundu.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, WEC, FIA,

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.