İhracatını katlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'ye ödül

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, geçtiğimiz Kasım ayında üretimine başladığı Türkiye’nin ilk hibrit modeli C-HR ile ihracatını yüzde 52 oranında artırdı.

İhracatını katlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'ye ödül Oto-Haber

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, geçtiğimiz Kasım ayında üretimine başladığı Türkiye’nin ilk hibrit modeli C-HR ile ihracatını yüzde 52 oranında artırdı.

2016 yılında 1.8 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ödüllendirildi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından gerçekleştirilen 2016 yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’nde Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, ilk bin firma için de geçen seneye göre bir basamak yükselerek 7’nci sırada yer aldı ve ödülün sahibi oldu. 2016 yılında 1.8 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Toyota Otomotiv Sanayi, geçen yıla oranla bu rakamı yüzde 52 oranında artırarak önemli bir yükselişe imza attı.

Geçen yıl toplamda 155 bin araç banttan indirilen fabrikada ihracat adedi 116 bin olarak gerçekleşti. 

Geçtiğimiz Kasım ayında, 350 milyon avro yatırım ile Türkiye’nin ilk hibrit ve crossover modeli C-HR’ın üretimine başlayan Toyota Otomotiv Sanayi, Türkiye’deki toplam yatırım tutarını 1.7 milyon avroya çıkarmıştı.

Yatırımla birlikte çalışan sayısı 5 bine ulaşan fabrikanın Corolla ve Verso’nun ardından üçüncü modeli C-HR’ın etkisiyle ihracat yaptığı ülke sayısı 97’ye yükseldi.

Üretim ve ihracat rakamlarını 2017 sonuna kadar katlayacak olan Toyota Otomotiv Sanayi’de, ihracatın toplam üretime oranı yüzde 85’i bulacak.

Fabrika bu yıl üretmeyi planladığı 280 bin araçtan 231 binini ihraç etmeyi hedefliyor.

Sakarya ihracatını yüzde 175 arttırdı

"Sakarya, Temmuz ayında 26 sektörde 113 ülkeye ihracat gerçekleştirerek, en çok ihracat yapan iller arasında 7’inci sırada yer aldı."

Kösemusul, yaptığı yazılı açıklamada, ihracat başarısını sürdüren Sakarya’nın Temmuz ihracatının 461 milyon 21 bin 96 dolar olduğunu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 175 ihracat artış gösterdiğini kaydetti.

Sakarya'nın, ihracatta bu yılın Haziran ayına göre de yüzde 1,3’lük artış yaşadı "Otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller, iklimlendirme sanayi, makine ve aksamları ve kimyevi maddeler ile mamulleri ihracatta başı çeken ilk 5 sektör olurken, Sakarya, Temmuz ayında 26 sektörde 113 ülkeye ihracat gerçekleştirerek, en çok ihracat yapan iller arasında 7’inci sırada yer aldı. Sakarya 2016 temmuz ayında 9’uncu sırada yer aldı." 

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, WEC, FIA,

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.