Pirelli F1 Japonya Grand Prix stratejisini açıkladı

Japonya'da gerçekleştirilecek Formula 1 sezonunun on altıncı yarışı öncesinde Pirelli pilotların kullanacağı lastikleri açıkladı.

Pirelli F1 Japonya Grand Prix stratejisini açıkladı Formula1

Klasik tarzdaki efsanevi Suzuka pisti, yüksek enerjili yükleri nedeniyle takvimin en zorlu yarışlarından birine sahne olmasıyla biliniyor.

Buna karşın Pirelli ilk defa en sert lastiğini getirmek yerine P Zero Beyaz orta, P Zero Sarı yumuşak ve P Zero Kırmızı süper yumuşak hamurları öneriyor.

Bu lastiklerin uzun ve hızlı virajlarla başa çıkması gerekecek.

JAPONYA GRAND PRIX
16. Yarış

Suzuka, 6 – 8 Ekim 2017

Milano,– Klasik tarzdaki efsanevi Suzuka pisti, yüksek enerjili yükleri nedeniyle takvimin en zorlu yarışlarından birine sahne olmasıyla biliniyor.

Buna karşın Pirelli ilk defa en sert lastiğini getirmek yerine P Zero Beyaz orta, P Zero Sarı yumuşak ve P Zero Kırmızı süper yumuşak hamurları öneriyor.

Bu lastiklerin uzun ve hızlı virajlarla başa çıkması gerekecek.

Bu virajlardan, örneğin 130R, yılın en uzun ve sürekli g-force yüklemesini yaparken, meşhur Spoon Virajı, tur boyunca lastikleri sürekli baskı altında tutuyor.

Şimdiye dek kaydedilen en hızlı tur zamanlarının 2016’ya göre beş saniyeye kadar kısalmasıyla Suzuka’da bunların daha da geliştirilmesi öngörülüyor.

Performans ile dayanıklılık arasındaki en iyi uzlaşıyı bulmak için çok çeşitli strateji seçenekleri olacak.

LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ

  • Virajlarda çekiş ve frenlemeden ziyade yanal kuvvetler ana etken olacak.
  • Yılın bu zamanı, hava ve dolayısıyla pist sıcaklıkları öngörülemiyor.
  • Genelde yüksek düzeyde aşınma ve erime görülüyor: Geçen yılın kazanan stratejisi iki pit stop olmuş ve değişik taktikler uygulanmıştı.
  • Takımlar normal olarak yüksek bastırma kuvveti (downforce) uyguluyor; virajları alırken lastiklere yük bindiriyor.
  • Pist oldukça dar olduğu için geçişler dikkat gerektiriyor, dolayısıyla strateji bu açıdan fark yaratabilir.

Pistte nasıl bir değişim olacağını öngörmek kolay değil. Güvenlik araçları da bir başka etken olabilir.

MARIO ISOLA - PİRELLİ OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI

“Japonya Grand Prix’si, bu yıl şimdiye dek gördüğümüz daha yumuşak lastikler getirme trendini sürdürüyor; geçen sezona kıyasla bu sene Grand Prix’lerin pek çoğunda daha yumuşak ve dolayısıyla daha hızlı lastikler kullanıldı.

Suzuka söz konusu olduğunda bu daha da geçerli zira lastikler açısından yılın en zorlayıcı pistlerinden biri olduğunu biliyoruz.

Lastikler uygun şekilde yönetilmezse ısıl aşınmaya yol açabilecek yanal yükleri burada özellikle vurgulamak gerekiyor.

Pilotlar, Suzuka’da yarışmayı bu nedenle de çok seviyorlar.

Daha geniş lastiklere olanak veren yeni düzenlemeler doğrultusunda virajlar çok daha hızlı alınabiliyor.

Yeni bir tur rekoru kırılması ve gerçekten etkileyici maksimum g-force yüklemeleri görme ihtimali çok yüksek olabilir.”

YENİLİKLER 

  • Japonya’da ilk kez hiç sert lastik kullanılmayacak.
  • Pirelli donanımlı Blancpain GT Series Endurance Cup finali geçen hafta sonu Barselona’da gerçekleşti ve Lamborghini adına yarışan GRT Grasser Racing Team şampiyonluk unvanını aldı.
  • Eski F1 pilotu Erik Comas, Pirelli P7 Corsa Classic lastikleriyle kullandığı Lancia Stratos ile Avrupa Tarihi Ralli Şampiyonu oldu.
  • McLaren, Honda’nın evindeki yarış için diğer takımlara kıyasla daha fazla süper yumuşak lastik tercih ederek en agresif lastik seçimini yaptı.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, WEC, FIA,

 

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.