Avrupa Ralli Şampiyonası'nın lideri Castrol Ford Team Türkiye

Letonya'da düzenlenen sezonun son yarışında avantajını koruyan takım, Türkiye'ye rallide takımlar klasmanının ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi.

Avrupa Ralli Şampiyonası'nın lideri Castrol Ford Team Türkiye Diğer Seriler

Letonya'da düzenlenen sezonun son yarışında avantajını koruyan takım, Türkiye'ye rallide takımlar klasmanının ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi.

Avrupa Ralli Şampiyonası'nda mücadele eden Castrol Ford Team Türkiye, sezonun son etabı Liepaja Rallisi'nin ardından takımlar klasmanında şampiyon oldu.

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen ve 4'ü toprak 4'ü asfalt olmak üzere 8 yarıştan oluşan şampiyonanın son ayağı, Letonya'da gerçekleştirildi.

Organizasyonda Türkiye'yi temsil eden Castrol Ford Team Türkiye, lider girdiği 8. ayak sonunda zirvedeki yerini koruyarak şampiyonluğa ulaşmayı başardı.

Murat Bostancı-Onur Vatansever, Buğra Banaz-Burak Erdener ve Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı'dan oluşan ekip, takımlar klasmanını 153 puanla zirvede tamamlayarak Türkiye'ye rallide takımlardaki ilk Avrupa şampiyonluğunu getirdi.

"Artık hedefimiz dünya şampiyonluğu" 
Avrupa Ralli Şampiyonası'nın 8. ve son ayak yarışı olan Liepaja Rallisi'ni kazanarak Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Castrol Ford Team Türkiye'de büyük sevinç yaşanıyor.

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen ve 4'ü toprak 4'ü asfalt olmak üzere 8 yarıştan oluşan şampiyonada mücadele eden ve Türkiye'ye rallide, takımlardaki ilk Avrupa şampiyonluğunu getiren ekibin takım direktörü Serdar Bostancı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Çok mutluyuz, şampiyon olduğumuza hala inanamıyoruz." dedi.

Şampiyonluğun şokunu yaşadıklarını dile getiren Bostancı, "Bu, motor sporlarında Türkiye'ye bugüne kadar getirilmiş en büyük başarı.

Daha önce, otomobil sporlarının UEFA Kupası niteliğini taşıyan Avrupa Kupası'nı kazanmıştık. Bu kez Şampiyonlar Ligi'ni kazandık.

Çok mutluyuz, şampiyon olduğumuza hala inanamıyoruz." diye konuştu.

Son etaba lider girdiklerini hatırlatan Bostancı, şunları söyledi:

"Bu 4 gün, çok zorlu geçti.

Son açıklamamda şampiyonluk şansımızın yüzde 50'ye indiğini söylemiştim.

Birincilikten üçüncülüğe kadar düştük, son etapta tekrar şampiyon olduk.

 Buradan Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı'ya teşekkür ediyoruz.

Bize çok destek oldular.

Türkiye'de şu an otomobil sporlarında bir patlama yaşanıyor. Bu başarı, bu spora daha da ivme kazandıracaktır.

 Dünya Ralli Şampiyonası'nın Türkiye ayağı yapılacak. Bunu Yazıcı federasyonu, bizzat kendileri sağladı.

Belki ileride Formula 1 gelecek. Bugüne kadar elde edememiş, çok susadığımız bir başarı kazandık. Bundan sonra gözümüzü Dünya Ralli Şampiyonası'na diktik. Artık hedefimiz dünya şampiyonluğu olacak."

Yarışın 11. etabında yaşanan helikopter kazasına da değinen Bostancı, "Önce çekim yapan kamera helikopteri dediler.

Sonra FIA'nın helikopteri dediler ama anlaşıldı ki; yerel organizasyonun seyircileri taşıyan helikopteriymiş. 11. etap iptal edildi. Hepimiz çok üzüldük. Kaç ölü, yaralı var bilmiyoruz.

Bir kaç kayıp olduğunu biliyoruz ama resmi açıklama yapılmadan bir şey söylemek çok zor. " ifadelerini kullandı.

Kaynak : EUROSPORT

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, OTOMOBİL, OTOMOTİV, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, MOTOR SPORLARI, MOTOR, WEC, FIA,