Mazda KAI CONCEPT'i ve VISION COUPE’yi Dünyaya tanıttı

Mazda 2017 Tokyo Otomobil Fuarı'nda bugün iki konsepti görücüye çıkardı.

Mazda KAI CONCEPT'i ve VISION COUPE’yi Dünyaya tanıttı Oto-Haber

Mazda 2017 Tokyo Otomobil Fuarı'nda bugün iki konsepti görücüye çıkardı.

Ödüllü Japon otomobil üreticisinin ilham verici araçlarının yeni neslinin müjdesini veren kompakt hatchback modeli Mazda KAI CONCEPT dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Fuar öncesi gerçekleştirilen Mazda Design Night 2017 etkinliğinde ilk kez görücüye çıkan Mazda VISION COUPE ise ikinci kez sergilendi.

Yeni nesil SKYACTIV-X benzinli motor, SKYACTIV-Araç Mimarisi ve KODO tasarım dilinin daha olgun bir dışavurumuna sahip olan KAI CONCEPT, gelecek Mazda nesillerini belirleyecek olan teknoloji, mühendislik ve stilin vücut bulmuş halini yansıtıyor.

Bütün dinamik performans alanlarında yapılan geliştirmeler daha sessiz ve konforlu bir sürüş ve gelişmiş performans sağlandı.

KAI CONCEPT gövdenin yan yüzündeki zarif yansımalarla yaşam bulan güçlü ve iyi orantılı bir biçime sahip.

VISION COUPE’nin öne çıkan özellikleri arasında, minimalist Japon estetiğini bünyesinde barındırırken hız hissi veren “tek hareket” formunu elde eden ve KODO – Hareketin Ruhu felsefesiyle geliştirilen dış tasarımı yer alıyor.

Aracın içinde geleneksel Japon mimarisinden esinlenen ma (“alan” anlamına gelir) konsepti kullanılırken üç boyutlu derinliği güçlü dikey eksenlerle birleştirerek daha rahat bir alan yaratılıyor ve hareket hissi korunuyor.

Modelin adı, Mazda’nın ilk binek aracı olan Mazda R360 ve Mazda R130 olarak da bilinen Mazda Luce Rotary gibi coupé modellerinde temsil edilen markanın tasarım geleneğine bir övgü niteliğinde. 

Bu iki modelin dışında Mazda tüm dikkatleri üç koltuk sıralı bir SUV olan ve Japonya'da bu yıl satışa girecek olan yeni Mazda CX-8 ile 2018 Mazda MX-5 ve 2018 Mazda MX-5 RF modellerine çekiyor.

2018 Mazda MX-5 RF daha kaliteli sürüş, daha sakin kabin ve daha geniş gövde rengi yelpazesi gibi geliştirmeler de sunuyor. 

Mazda uzun vadeli teknoloji geliştirme vizyonu olan Sürdürülebilir Zoom-Zoom 2030 ışığında, ilham vermek ve toplumu zenginleştirmek için otomobilin – sürüş keyfinin – temel çekimini kullanmayı planlıyor.

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, otomobil, Otomotiv, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, motor sporları, MOTOR, WEC, FIA, www.bsezer.net

 

Hakan Suat Sezer

Hakan Suat Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Otomobil sektöründe 30 yıldan fazla hizmet vermiş olan gerek satış, gerek satış sonrasındaki tecrübesi ile duayen konumunda bulunan Hakan Sezer hem hobi hemde hala sektörü takip etme amacıyla sitemizde editörlük ve yayın kordinatörlüğü görevinde bulunmaktadır.