Williams Ferrari’ye yapılan yıl sonu ödemelerinin düşürülmesini istiyor

Williams yetkililerinden Claire Williams F1’de gelir dağılımının daha eşit olmasından yana olduğunu belirtti.

Williams Ferrari’ye yapılan yıl sonu ödemelerinin düşürülmesini istiyor Formula1

Geçtiğimiz sezon takımlar şampiyonasında ikinci olmasına rağmen Ferrari yıl sonu F1 fonundan en çok parayı alma hakkını elde eden takım olmuştu.

Ortalama 192 milyon dolar ödeme alan Ferrari’nin aldığı paranın 105 milyon dolarlık miktarı F1’de tanınmış ikonik bir takım olmasından ve uzun yıllar aralıksız sporda var oluşundan kaynaklanıyordu.

Takımların tamamının imzaladığı ve gelirlerin dağıtımının belirlendiği Concorde anlaşmasının 2020 yılında bitecek olması ile gelir dağılımının tekrardan yapılması beklenirken yetkililer şimdiden konu hakkında lobi faaliyetlerine başladılar.

Konu hakkında açıklamalar yapan Williams teknik direktörü Claire Williams Ferrari’nin büyük bir takım olduğunu fakat bu kadar büyük bir parayı almasını gerektirecek kadar efsanevi bir isme sahip olmadığını dile getirdi.

“Uzunca bir zamandır Bernie Ecclestone ile bu konu üzerinde tartışıyoruz fakat bir arpa boyu kadar yol alamadık.

“Şu an için elimizden bir şey gelmiyor bu sebeple susuyoruz.

“Ancak zamanı geldiğinde görüşlerimizi bundan çok daha sert ve daha sık aralıklarla beyan edeceğiz.

“2020 yılına gelindikçe gelir dağılımı konusunda mutlaka yeni toplantılar yapılacaktır.

“Umit ediyorum ki bu toplantılarda şu anki dağılımda yer olan bazı saçma maddeler değiştirilir.

 

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.