Dünyanın en hızlı otomobili Koenigsegg Agera RS 457 oldu!

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde yapılan yeni bir rekor demesi sonunda ‘dünyanın en hızlı arabası unvanı’ el değiştirdi.

Dünyanın en hızlı otomobili Koenigsegg Agera RS 457 oldu! Oto-Haber

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde yapılan yeni bir rekor demesi sonunda ‘dünyanın en hızlı arabası unvanı’ el değiştirdi.

İsveçli spor otomobil markası Koenigsegg Agera RS 457 kilometre hıza ulaşarak dünyanın “en hızlı seri üretim” otomobili rekorunun yeni sahibi oldu.

Koenigsegg Agera RS’e rekoru getiren sürüşü fabrika sürücüsü Niklas Lilja gerçekleştirdi.

Yapılan sürüşlerde saatte 457 km hıza ulaşan araç, gidiş ve dönüş olarak yapılan iki tur boyunca saatte ortalama 447 kilometre hız yaptı.

Böylece 2010 yılında Fransız Bugatti Veyron Super Sport’un saatte 431 kilometrelik rekoru tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.

Racelogic firması tarafından kaydedilen ve doğrulanan bu rakamlar resmi olarak kayıtlara geçerek rekoru belgeledi.

Lilja rekor sonrası yaptığı açıklamada tek endişesinin lastiklerden kaynaklandığını söyledi.

Çünkü rekor denemesinde kullanılan lastikler, en fazla saatte 300 kilometre hıza kadar güvenli bir sürüş garanti ediyordu.

Koenigsegg Agera RS 5.0 litrelik V8 motordan güç alıyor. Bu motor yaklaşık 1.400 beygirlik büyük bir güç üretebiliyor.

VIDEO :

http://www.turkf1.com/Vd-723-VIDEO-Koenigsegg-Agera-RS-hits-284-mph---VBOX-verified.html

F1, WRC, TURKF1,  OTO HABER,  MotoGP, otomobil, Otomotiv, OTO,  ARABA, Hybrid, Hibrit. FORMULA1, motor sporları, MOTOR, WEC, FIA, www.bsezer.net

 

Buğra Sezer

Buğra Sezer / Editör

Tüm Yazıları

Buğra Sezer TurkF1.com'un kurucusu, imtiyaz sahibi ve aynı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir.Bugüne kadar özellikle Motor Sporları medyası ve yazılı basında sayısız haber, köşe yazısı ve makale yazmış olması sebebiyle sektörde tecrübesi bulunmaktadır. Kendisi ayrıca Bilgisayar Mühendisi olmakla beraber MIT (Massachusetts Institute of Technology) Girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamlamış ve an itibari ile Californiya Berkeley Universtesinde Medya ve Pazarlama bölümünde uzaktan eğitim ile okumaktadır.